Jaké rukavice vybrat pro práci na zahradě?

zena-pri-praci-na-zahrade

Jaro už se pomalu blíží a s tím začínají i první práce na našich zahradách a zahrádkách. Ať už se jedná o práci s hlínou nebo zahradním nářadím, je potřeba si chránit správně své zdraví. Velmi praktické jsou v tomto ohledu pracovní rukavice, které ochrání nejen před bakteriemi a plísněmi, které jsou ukryty v půdě, ale i před tvorbou mozolů po těžké práci. Pojďte se tedy podívat, jak si vybrat vhodné rukavice.

Základem je správná velikost rukavic

Ať už si budete vybírat jakýkoli typ rukavic, je nutné si zvolit jejich správnou velikost. Rukavice na zahraduRukavice na zahradu jsou označovány číselnými velikostmi, které u dospělých rukavic začínají většinou velikostí 6. Za základní velikosti jsou považovány velikosti 6-11, kde jsou velikosti stupňovány po půl číslech, tedy 6, 6 ½, 7, 7 ½ atd.

Velikost rukavice je dána dvěma ukazateli, a to šířkou dlaně v nejširším místě s rozevřenými prsty a pak délkou dlaně od zápěstí k vrcholu prostředníčku.

Správné číslo pracovních rukavic je důležité nejen pro váš pocit pohodlí, ale i bezpečnost práce. Pokud by vám byly rukavice příliš velké hrozí, že budete mít nedostatečně pevný úchop, což může mít třeba při štípání dřeva nebo prostříhávání stromků neblahé následky. Problém představují i krátké rukavice, protože vám za ně při práci s půdou může zapadávat hlína, nebo nedostatečně chrání vaše zápěstí třeba při práci s dřevem.

Každý typ rukavic je vhodný pro jinou činnost

V současné době je na trhu nespočetné množství pracovních rukavic, které se liší materiálem, ale i řadou funkčních prvků pro bezchybnou ergonomii. Každý z těchto typů rukavic je však primárně určen pro jiné činnosti, což byste při jejich nákupu měli zvážit.

prace-na-zahradeFoto: Envato elements

Kožené pracovní rukavice

Za klasiku jsou již dnes považovány kožené pracovní rukavice, které jsou skvělým pomocníkem třeba při práci s těžkými břemeny. Kožené pracovní rukavice byste měli používat třeba při rytí zahrádky, různém okopávání, převážení těžkých břemen pro zahradě, ale hlavně při štípání dřeva a následné manipulaci s naštípaným dřevem. Pracovní kožené rukavice vás totiž ochrání nejen před puchýři a mozoly, ale také i před zaražením třísky či poškrábáním kůže.

Tepelně odolné pracovní rukavice

Velmi praktickým kouskem, který se hodí mít po ruce jsou i pracovní tepelně odolné rukavice, které využijete třeba při pálení klestí nebo trávy. Tyto rukavice odolávají teplotám okolo 250 °C, takže jsou spolehlivou ochranou proti popálení z nepozornosti.

Chemicky odolné pracovní rukavice

Zejména při hubení škůdců, lišejníků či plísní na zahradě možná sáhnete po některém z volně prodejných chemických prostředků. Při práci s nimi je opravdu důležité chránit svoji pokožku, kromě pracovního oděvu jsou tak nutné i odolné pracovní rukavice.

presazovani-rostnin-v-pracovnich-rukavicichFoto: Envato elements

Bavlněné rukavice s protiskluzovou úpravou

Pro drobné práce na zahrádce, kdy je potřeba opravdu přesný a citlivý úchop jsou vhodné zahradní rukavice, které jsou z jedné strany bavlněné, díky čemuž mají výbornou absorpci vlhkosti a z druhé pak protiskluzovou úpravu. Tento typ rukavic se hodí při pletí nebo sázení.

prorezavani-vetvi-na-zahradeFoto: Envato elements

Polyesterové rukavice s protiskluzovou úpravou

V praxi se velmi často můžete setkat s tímto typem zahrádkářských rukavic. Jsou velmi oblíbené nejen pro svou nízkou cenu, ale i bezešvé zpracování, takže skvěle sedí na ruce. Tyto rukavice jsou obdobou výše uvedených pracovních bavlněných rukavic a mají z vnitřní strany protiskluzovou úpravu, a to ve formě bodové nebo celkového pogumování. Využití polyesterových rukavic je pak totožné s bavlněnými.

Zdroj info: inhand.cz

Náhledové foto: Envato elements

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.