Jaké druhy šalvěje existují?

Šalvěj

Šalvěj není jen tradiční léčivá bylina, ale také oblíbená rostlina zahradních architektů. Druhů šalvějí máme velké množství a to okrasných druhů i kultivarů. Kromě šalvěje lékařské se pěstují celá řada dalších druhů, například ty které kvetou i celé léto a v mnoha nádherných barvách. A o jaké druhy šalvěje se jedná?

Druhy šalvějí – Letničky

Jako letničky se pěstují hlavně Šalvěj pomoučená a zahradní. Ty jsou ideální pro sušení a tak mají velké uplatnění v suchých vazbách a aranžmá. Květy totiž si totiž po uschnutí drží svou barvu. Dále šalvěj odstálá, která je díky svým velkým modrým květům skutečnou ozdobou záhonu. V neposlední řadě Šalvěj zářívá s květy od červené až po tmavě fialovou barvu, velmi často ji můžeme vidět zářit v městských parcích a výsadbách.

Šalvěj lékařská a další známé druhy

Pro účely lékařské se pěstuje Šalvěj lékařská, asi nejznámější druh šalvějí. Je typická svými šedými plstnatými listy s fialovými květy. V bylinkových zahradách či skalkách se pěstují také její pestrolisté kultivary, které jsou okrasné zejména listem. Velmi vhodná i pro začátečníky je třeba Salvia greggii. Tento druh kvete velmi dlouho a nabízí také řadu kultivarů. Dalším zajímavým druhem šalvějí je mrazuvzdorná a suchovzdorná Salvia muellerii. Ta vyžaduje, ale plné slunce. Dále Salvia sylvestris patřící mezi druhy šalvějí, které jsou u nás nejběžněji pěstované, vyžaduje hodně slunce a může se množit i samovýsevem.

Šalvěje- druhy novější

Druhů šalvějí je opravdu mnoho, i přesto se vyskytují stále nové druhy. Například poměrně novým druhem je Salvia lanceolata s neobvykle lososově růžovými květy nebo Salvia coahuilensis. Jedná se o 60 cm vysoký druh, vyšlechtěný právě z Salvia greggii. Ještě vyšším druhem je Salvia leucantha, dosahující výšky až jednoho metru či Salvia africana- lutea se žluto-rezavými květy. Občas se také stane, že narazíme na tzv. species unknown neboli neznámý druh, avšak tyto neznámé druhy bývají často těmi nekrásnějšími.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.