Šalvěj

Jaké druhy šalvěje existují?

Šalvěj není jen tradiční léčivá bylina, ale také oblíbená rostlina zahradních architektů. Druhů šalvějí máme velké množství a to okrasných druhů i kultivarů. Kromě šalvěje lékařské se pěstují celá řada dalších druhů, například ty které kvetou i celé léto a v mnoha nádherných barvách. A o jaké druhy šalvěje se jedná?

Druhy šalvějí – Letničky

Jako letničky se pěstují hlavně Šalvěj pomoučená a zahradní. Ty jsou ideální pro sušení a tak mají velké uplatnění v suchých vazbách a aranžmá. Květy totiž si totiž po uschnutí drží svou barvu. Dále šalvěj odstálá, která je díky svým velkým modrým květům skutečnou ozdobou záhonu. V neposlední řadě Šalvěj zářívá s květy od červené až po tmavě fialovou barvu, velmi často ji můžeme vidět zářit v městských parcích a výsadbách.

Šalvěj lékařská a další známé druhy

Pro účely lékařské se pěstuje Šalvěj lékařská, asi nejznámější druh šalvějí. Je typická svými šedými plstnatými listy s fialovými květy. V bylinkových zahradách či skalkách se pěstují také její pestrolisté kultivary, které jsou okrasné zejména listem. Velmi vhodná i pro začátečníky je třeba Salvia greggii. Tento druh kvete velmi dlouho a nabízí také řadu kultivarů. Dalším zajímavým druhem šalvějí je mrazuvzdorná a suchovzdorná Salvia muellerii. Ta vyžaduje, ale plné slunce. Dále Salvia sylvestris patřící mezi druhy šalvějí, které jsou u nás nejběžněji pěstované, vyžaduje hodně slunce a může se množit i samovýsevem.

Šalvěje- druhy novější

Druhů šalvějí je opravdu mnoho, i přesto se vyskytují stále nové druhy. Například poměrně novým druhem je Salvia lanceolata s neobvykle lososově růžovými květy nebo Salvia coahuilensis. Jedná se o 60 cm vysoký druh, vyšlechtěný právě z Salvia greggii. Ještě vyšším druhem je Salvia leucantha, dosahující výšky až jednoho metru či Salvia africana- lutea se žluto-rezavými květy. Občas se také stane, že narazíme na tzv. species unknown neboli neznámý druh, avšak tyto neznámé druhy bývají často těmi nekrásnějšími.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Tereza Odpovědět

    Dobry den, jen bych se chtela zeptat, zda jsou vsechny druhy salveji jedle a listy se daji pouzit pri vareni…diky:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *