Jaká je z hlediska pěstování ostálka

Ostálka

Ostálka se řadí mezi poměrně známé a oblíbené letničky. Rostlina pochází původně z oblasti Střední Ameriky, a to konkrétně z Mexika. Od července až do září ji zaručeně poznáte podle krásných kvítků žluté, červené, či bílé barvy. Marně byste zkrátka hledali pouze modrý odstín. Květy mohou vypadat různě. Klasiku představují ty probarvené plné, nicméně často se vyskytují i jiřinovité či jehlicovité anebo ty, jež vypadají jako pompony. U některých ostálek dosáhnou květy velikosti až 10 cm. Existují různé kultivary vysoké do pouhých 20 cm. Ale i takové, které jsou v hodné k výrobě řezaných kytic. Podívejme se tedy na několik rad vztahujících se k pěstování ostálky.

Důležitá volba stanoviště

Ostálka je z hlediska volby stanoviště vcelku nenáročnou rostlinou. Má ráda dostatečné množství sluníčka a silně výhřevný půdní podklad. Chránit byste ji ale měli dokonale před větrem, který moc nemusí. Skvěle se jí daří i ve společnosti dalších trvalek a letniček na všem okrasném záhonku. Věnovat byste jejímu pěstování měli ale dostatek času z hlediska zalévání. Vody potřebuje poměrně hodně. Ostálkám nesvědčí dlouhodobě chladné počasí a déšť. Při nedostatku slunce nekvetou a jejich vzhled je nehezký.

Předpěstování jako nutnost

Co se týká samotného vysazování ostálky, je třeba říct, že byste měli volit předpěstování této květiny. Semínka se vysazují již brzy v měsíci březnu do pařeniště. Stačí je pouze mírně přikrýt zeminou. Při teplotě pohybující s okolo 18 stupňů Celsia budou klíčit velmi rychle. Na záhon by měly rostlinky přijít až na konci květně, kdy již nebudou hrozit nějaké mrazíky. Na ty je ostálka alergická a okamžitě hyne.

Další rady a tipy pro pěstování ostálky

Ostálka je vynikající v tom ohledu, že dokáže odpuzovat háďátka. Vysazuje se tedy někdy mezi rajčata a jinou zeleninu, která může být tímto nepříjemným škůdcem napadena. Jinak se s ní také často barví látky. Z čerstvých červených a žlutých květů vznikají na textilu nádherné odstíny. Ostálka se hodí i do vázy, kde vydrží při pravidelné výměně vody i týden.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.