Jak zlikvidovat mech v trávníku? Jde to i šetrně

Mech

Hned na začátku si řekneme, co byste neměli dělat. Pravděpodobně jste už viděli zahrady, které jsou pokryté nehašeným vápnem. V určitých případech to nevadí. Ale ošetření musí být vyvážené a v dlouhodobém horizontu to není vhodné. Je to hlavně z toho důvodu, že narušíte pH půdy, které by se mělo pohybovat mezi 5 až 6. Rozhodně se nesnažte kultivaci vápnit! Díky bohu existuje způsob, který vaši zahradu nezničí.

Jak si s tím poradit?

Mech je třeba zlikvidovat tak, že mu zničíte podmínky vhodné pro žití, tj. nesekat trávu pod 3 cm (podle druhu trávy). Na jaře je nejlepší cirkulovat vzduch v trávě vertikutátorem, který navíc naruší neustálé zakládání kořínků. Tuto metodu lze provádět křížem krážem nebo dokud nevidíte, že je mech vertikutátorem stále vytahován. K takto upraveném trávníku by mělo být využíváno hnojivo s dostatečným množstvím dusíku. To zaručí trávám stálou a upravenou výživu a sníží růst mechu.

Foto: Pixabay

K hnojivu se nebojte přidat křemičitý písek, který v půdě zvýší teplotu. Určitě uděláte správnou věc v případě, že na připravený a pohnojený pozemek navíc zasejete nové, čisté osivo (čisté znamená bez dalších nežádoucích trav a plevelů). Kvalita trávy by se měla zlepšit v podstatě během jednoho měsíce. Poté budete muset za tři měsíce provést ošetření znovu a pak až na podzim, kdy se dělá i vertikutování. Je zřejmé, že léčba trvá dlouho a je náročná, ale musíme mít na paměti, jak dlouho zahrady byly neudržované. V každém případě je pravidlem zničit podmínky vhodné pro růst mechu.

Neberte prevenci na lehkou váhu

Velká péče nejen o zahradu, ale i o okolní zónu nám může do jisté míry pomoci s mechem. Určitě se nevyplatí nechávat předměty ležící dlouhou dobu na stejných místech na trávě, které brání přístupu světla a tepla do zahrady. Jakmile předměty sklidíme, může být stejně pozdě a na zahradě máme nevítaného návštěvníka.

Mech 2
Foto: Pixabay

Stromy se navíc vyplatí prořezávat, aby se pod nimi kvůli nedostatečnému průniku světla netvořil mech. Standardní příprava a vydatné doplňky také nabídnou pomoc, aby vaše zahrada odolala náporu mechu. Kromě toho není dobré stále dokola zatěžovat stejné oblasti trávníku. Vysychají, obtížně se obnovují, potřebují živiny a obvykle se opět stávají živnou půdou pro mech.

Zdroje info: ireceptar.cz, dama.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.