Jak zimovat oleandr, aby příští rok rozkvetl do krásy

Oleandr nám svými květy dělá radost od května až do poloviny října. Proto tak často zdobí balkony a terasy i navzdory tomu, že je prudce jedovatý. Je však citlivý na mráz, proto je nutné ho před zimou ukrýt uvnitř. Pobyt v obývacím pokoji nebo jinde v domě mu však může značně ublížit. Kde a jak by tedy měl oleandr správně zimovat?

Oleandr potřebuje k tomu, aby v následujícím roce bohatě kvetl, především chlad během období vegetativního klidu. Zimování v místnosti je proto rozhodně špatný nápad – rostlina velmi brzy začne ztrácet listy, aby je sice nahradila novými, ovšem pokroucenými a nevzhlednými.

Zimní péči nepřehánějte

Pamatujte si, že optimální teplota pro zimní pobyt této rostliny je 5 až 8 stupňů. Místnost, kde budete oleandr zimovat, rovněž musí být světlá a místo samotné pak chráněné před průvanem. Během zimních měsíců zalévejte oleandr zřídka – kořenový bal by opravdu nikdy neměl zcela vyschnout.

Oleandr květ

Foto: Pixabay

Odpočinek oleandru dopřejte do brzkého jara. Na přelomu února a března je nutné ho umístit do světlejší místnosti (třeba do zimní zahrady apod.) a začít ho zalévat obvyklým způsobem.

Od dubna pak rostlinu ve vývoji povzbuďte hnojivem, abyste ji dobře a především včas stimulovali k růstu a brzkému rozkvětu.

Kdy dát oleandr zase ven

Celou zimní anabázi si však mnohdy pokazíme špatnou jarní aklimatizací. Oleandr se totiž může podívat ven až po skončení mrazů (tedy v polovině května), ale určitě ne natrvalo. Během prvního týdne nechte květináč s oleandrovém na terase nebo balkóně vždy jen několik hodin, noc by měl tento krasavec stále trávit u vás doma.

Poté již může zůstat venku natrvalo. Dbejte však na vydatnou zálivku i dostatečné hnojení. V něm pokračujte až do konce září. A pokud se vám zdá, že vám oleandr už trochu přerostl, můžete na jaře odstranit asi 1/3 výhonků, a to nejlépe těsně nad zemí.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)