Jak zabránit klíčení mrkve ve sklepě – trik je prostý

Mrkev

Leckdy je mnohem jednodušší úrodu vypěstovat, než ji později správně uskladnit. Leckdy to tak během zimy vypadá tak, že spíš „hasíme“ ty největší průšvihy, místo toho, abychom si užívali skutečně šťavnaté a chutné zásoby z vlastní zahrady.

Minimálně v případě mrkve tomu však tak být nemusí. Podmínky, které potřebuje pro správné skladování, není až tak náročné splnit. A navíc si můžete pomoci jedním malým trikem.

Vadí vysoká vlhkost i teplota

Chceme-li, aby mrkev zůstala dlouho šťavnatá a chutná., pak ji ukládáme nejčastěji do bedniček s pískem. I tak je však třeba dbát na optimální teplotu. Ta by se měla pohybovat v rozpětí 0-2 stupňů, protože jinak hrozí její předčasné klíčení. O problém jde především ve chvíli, kdy se tyto teploty spojí s příliš vysokou vzdušnou vlhkostí.

A jak ji poznat? Obvykle podle charakteristického zatuchlého zápachu, na stěnách sklepa se mohou také objevovat drobné kapky vody. První pomocí je v tomto případě co nejlepší odvětrání sklepa. Vynosit ven byste měli také všechny předměty, které uvnitř nemusí být. Nechte je vyschnout a teprve poté je vraťte zpátky. A před příští sezónou nezapomeňte sklep vybílit vápnem a ošetřit síranem měďnatým (ten patří především na plochy, které přicházejí do styku se zeleninou).

Foto: Pixabay

Vsaďte na osvědčený trik

Pokud nechcete, aby vám mrkve začaly klíčit, pak ji rozhodně neukládejte do sklepa jen tak. Velmi dobře totiž pomůže, pokud jí předtím uříznete špičku. Zdá se to jako banalita, ale tento postup opravdu klíčeni mrkve zabrání. Nebojte se – mrkvi to nijak neublíží.

A co si počít s kousky, které i přes vaši péči přesto vyklíčily? Jednoduše je zpracujte – nastrouhané nebo nakrájené na kolečka je po předchozím oškrábání uložte do mrazáku a odebírejte podle potřeby.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.agrolib.rs/15-zpusobu-skladovani-mrkve-ve-sklepe-nebo-bytemrkev-2423

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)