Jak zabavit ratolesti na zahradě

Děti na zahradě

Aby děti neutíkaly k mobilním telefonům, je důležité jim umožnit nějakou zábavu venku. Přinášíme vám několik tipů, jak zabavit děti na zahradě, aby daly přednost pobytu na čerstvém vzduchu před svítící obrazovkou.

Práce šlechtí a děti rády pomáhají

Mladší děti si chtějí vyzkoušet všechno, co dělají dospělí. A na zahradě práce nikdy nekončí. Nebojte se proto udělat si z nich svoje parťáky, obrňte se trpělivostí a nechte je, aby vám pomáhaly. I ty nejmenší se uplatní při nošení větví do drtičky nebo nakládání listí do kolečka. Děti zvládnou vyvazovat rostliny, sbírat úrodu a další práce.

Nechte je lézt na stromy, získávají tak sebevědomí

Stromy jsou pro většinu dětí velmi lákavým místem. Právě na nich totiž konfrontují samy sebe s tím, co zvládnou, jakou mají sílu a jak jsou obratné. Klidně je nechte, ať si na stromě postaví domeček z kusu plachty nebo větví, a uvidíte, že při tom zažijí skvělou zábavu a něco nového se naučí.

Nebojte se pořídit dětské hřiště, může být i decentní

Vypomozte si kvalitním dětským vybavením na zahradu. A nemusíte kvůli tomu rovnou vybrat dětský účetdětský účet. Dnes máte na výběr ze spousty různých materiálů i široké cenové škály. Vaše dítě zabaví například trampolína, domeček či hrací prvky, jako je skluzavka, houpačka, hamaka nebo pískoviště pro nejmenší.

Vědí děti, kolik dá práce něco vypěstovat?

Díky zahradě naučíte potomka velké spoustě různých činností, ke kterým se panelákové děti dostanou jen stěží. Určitě je zapojte do péče o produktivní část zahrádky. Ať vám pomohou připravit záhony s půdou, řádky či důlky pro semínka. Společně zasaďte rostliny nebo vysejte semena, nechte děti zalévat záhony a starat se o rostliny.  Nejen že je tak zabavíte, ale zároveň jim i vštípíte určitou pokoru k vypěstovaným plodinám, potažmo k jídlu, protože vidí, kolik práce dá pěstování ovoce, zeleniny nebo bylinek.

Podporujte dítě v pohybu a sportu

Zahrada je ideálním místem i pro různé sportovní hry. Máte-li na zahrádce alespoň malý vybetonovaný plácek, pořiďte malým raubířům hokejky na florbal. Na trávě pak postačí dvě provizorní branky a máte úžasný prostor na fotbal. Skvělý je také závěsný koš, kam si děti mohou zkoušet házet míč. Jak děti porostou, můžete jim koš posouvat výš a výš podle jejich možností. Oblíbenou hrou je i pétanque, badminton nebo házení frisbee.

Zdroje info: bydlimekvalitne.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Freepik

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.