Jak vybrat osvětlení na zahradu

Osvětlení zahrady

Chystáte se letos zkrášlit jezírko na zahradě novými světly nebo už nechcete zakopávat večer při cestě k domu? Plánujete rekonstrukci nebo založení nové zahrady? Přišel čas na nové moderní venkovní osvětlení? Poradíme vám, na co byste neměli zapomenout.

Jaká zahradní světla do zahrady

Nejdřív si rozmyslete, co všechno potřebujete nebo chcete nasvítit a jaké typy svítidel jsou pro různá místa vhodné, aby vám udělaly co nejlepší službu. Venkovní světla jsou specifická svým použitím, designem, ale také technickými parametry.

Nejdůležitější je, aby byla bezúdržbová a měla dlouhou životnost, abyste se o ně nemuseli příliš starat. Zároveň by však měla být úsporná, ale také dostatečně svítit. Všechny tyto požadavky splňují moderní venkovní světla s LED technologií. Dostupná jsou v celé řadě provedení. Vybírat proto můžete na konkrétní místa:

  • venkovní LED reflektory,
  • bodová LED světla,
  • zapuštěná svítidla,
  • sloupová svítidla,
  • zapichovací svítidla a další.

Venkovní zahradní osvětleníVenkovní zahradní osvětlení se liší od toho, které si pořídíte domů, odolností vůči vniknutí vody nebo prachu a mělo by mít bezpečné malé napětí. Vyšší odolnost poznáte podle stupně krytí, který se označuje zkratkou IP a dvojicí číslic. Z hlediska elektrického proudu by světla na zahradu měla disponovat napětím pouze 12 V. Moderní venkovní svítidla většinou disponují LED technologií, která je nenáročná na spotřebu elektrické energie, má dlouhou životnost a dobrou odolnost.

Osvětlení příjezdové cesty

Možností, jak osvětlit příjezdovou cestu, je hned několik. Efektně působí venkovní sloupkové osvětlení, jež vás spolehlivě přivede až domů s pohybovými čidly, která se sama rozsvěcí. Tam, kde není natažená elektřina kolem cesty, se hodí solární zapichovací osvětlení, které můžete přemisťovat, dokud nebudete s umístěním spokojeni. Přes den energii naakumulují a v noci vám posvítí.

Pokud po cestě budete zajíždět autem do garáže a máte obavy, že některý z řidičů světla u cesty poškodí nebo poškrábe auto, můžete zvolit zápustná nájezdová světla, kterým na rozdíl od jiných světel nevadí, když je autem přejedete. Nájezdová světla jsou vyrobena z tvrzeného skla a tělo mají z oceli. Běžné nájezdové svítidlo má nosnost okolo 2 t, bez problému zvládne přejetí sedanem či kombíkem.

Příjemné světlo v pergole nebo na terase

Rádi si užíváte letního posezení do pozdních nočních hodin na terase nebo v pergole? Pak potřebujete v těchto místech kvalitní LED osvětlení. U zastřešeného altánu nebo terasy nejvíce využijete stropní osvětlení, případně závěsná světla či stojací zahradní lampy, které vám posvítí u posezení s přáteli a vytvoří příjemnou atmosféru.

Osvětlení vchodu do domu

Vchod do domu či garáže můžete nasvětlit fasádními svítidly, jejichž instalace však většinou vyžaduje vrtání do zdi. Takzvané venkovní LED reflektory se senzorem pohybu využijete také jako bezpečnostní. V noci totiž zloděje oslní, čímž ho mohou vylekat a odradit od vloupání.

Dekorační osvětlení – LED pásky a LED řetězy

Zvete často návštěvy, které zůstávají ve vaší společnosti až do noci? Chcete se pochlubit svými záhony vzácných rostlin nebo zajímavými zahradními sochami, nebo toužíte svátečně nazdobit altánek?

Jako osvětlení, které vaši zahradu zkrášlíosvětlení, které vaši zahradu zkrášlí, poslouží nejlépe moderní LED pásky. Pro venkovní použití bývají zality v silikonu, takže jim nevadí voda ani prach. Pásky využijete i pro funkční nasvětlení vchodu, chodníků či schodů.

K dekoračnímu nasvícení můžete použít i LED řetězy, LED svíčky či různě tvarované až kýčovité objekty, jako jsou svítící kameny, trpaslíci nebo žáby. Pro nasvícení houpačky nebo zahradního altánu můžete použít i závěsné lucerničky. Takové osvětlení využijete především o Vánocích, ale i při jiných svátečních příležitostech.

Osvětlení vodní plochy

Díky LED osvětlení se vaše jezírko, bazén nebo pítko pro ptáčky stane nepřehlédnutelným i v okamžiku, kdy se celá zahrada ponoří do tmy. Světla můžete instalovat na břehu kolem, ale taky přímo do vody. Vzhledem k tomu, že svítidla budou přicházet do styku s vodou, je potřeba vybírat osvětlení speciálně určené pro tyto účely.

Led osvětlení

Foto: Se svolením ledsolution.cz

Jak přemýšlet nad rekonstrukcí zahrady

Pokud si chcete novou zahradu vybudovat co nejlépe, vyplatí se myslet na moderní technologie a postupy, které vám zpříjemní pobyt venku. Nezapomeňte proto na rozvody elektřiny pro osvětlení, spotřebiče a stroje (elektrická sekačka, elektrická pila, kultivátor, vysavač do bazénu, gril apod.).

Nechcete mít na nové zahradě všude natahané kabely, o které můžete zakopnout nebo si způsobit úraz elektrickým proudem? Připravte si nejlépe elektroinstalaci předem a ve spolupráci s odbornou firmou. Rozmyslete si, kde budou cestičky, kde bazén, pergola, přístřešek na nářadí, garáž a taky jaké budete mít u nich (jednou) moderní LED osvětlení.

I když nebudete stavět a tvořit všechno hned, nové inženýrské sítě, kabely, elektrorozvody, potrubí apod. je dobré zabudovat do země před vším ostatním.

Co už na zahradě nechcete – starou kůlnu, rozpadající se plot, rozbité schody…, odstraňte. Podzemní vedení se snažte ukládat do společných výkopů, bude to přehlednější a ušetříte náklady a čas. Nezapomeňte si také všechno vyfotit a zakreslit, než zapomenete, kde se co nachází.

Zdroje info: utulnydum.cz, ledsolution.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.