Jak vybírat nůžky na živý plot

Stříhání živého plotu

Mít doma krásný živý plot je především otázkou toho, jak se o něj dokážete postarat. Nejdůležitější je jeho pravidelné stříhání, kterému jsme se věnovali v minulých článcích. Pravda je ale taková, že se určitě neobejdete bez kvalitních nástrojů, s nimiž bude stříhání živého plotu doslova a do písmene hračkou. I proto se soustředíme na správný výběr nůžek, které jsou primárně určeny pro stříhání živého plotu. Na trhu se totiž nacházejí nejrůznější zahradnické nůžky tohoto typu. Podle jakých aspektů je tedy třeba volit?

Musí mít výkon…

Jestliže chcete mít hodně práce a vše si užívat pomalu, zakupte si ruční nůžky na živý plot. V opačném případě se vyplatí elektrické nůžky na živý plot. Posuzovat bychom měli při jejich výběru zejména celkový výkon motoru. Pro málo vzrostlé a mladší živé ploty bohatě vystačí motor o výkonu pohybujícím se okolo 400 W. Naopak u vzrostlejších dřevin je už zapotřebí volit výkonnější modely, které práci dokonale usnadní. Dále je dobré rozmyslet si, jestli za sebou chcete tahat šňůru s přívodem elektrické energie. Existují totiž i spolehlivé aku nůžky na živý plot.

Délka řezné části nůžek

Další otázkou zůstává, jak by měla být dlouhá řezná část samotných nůžek. Platí pravidlo, že je dobré si ji rozmyslet podle toho, jak široký živý plot doma máte. Při úpravě vysokého živého plotu se také vyplatí nůžky s delší čepelí, s nimiž je práce mnohem komfortnější. Při řezu takových thují je možné hovořit o tom, že stačí lišta o délce 45 centimetrů. U vzrostlejších thují to ale nemusí platit. Někdy se vyplatí i teleskopické nůžky na živý plot.

A co doplňky?

Jakými doplňky by měly disponovat nůžky na živý plot? Tato otázka je kladena vcelku hojně. Velmi důležitá a asi na prvním místě je bezpečnost práce při stříhání živého plotu. Měly by tudíž mít brzdu, která nůžky při překročení rychlosti automaticky vypne. Výborná je i otočná rukojeť a mnohé další vychytávky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.