Jak uvést plastové bazény na jaře do provozu

Plastové bazény

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají na zahradě bazén? Již brzy na vás čekají letošní žně a budete si moct užít zaslouženého relaxu. Pro otužilce, kteří si rádi budují imunitu, už dokonce sezóna s krásnými slunečními dny začala. Plastové bazény (či z jakéhokoliv jiného materiálu) jste přes zimu s největší pravděpodobností nepoužívali. Většina bazénů dosahuje živostnosti až 50 let. Je ale potřeba o ně dobře pečovat. Přinášíme vám návod, jak se po zazimování bazénu naopak soustředit na jeho uvedení do provozu.

O bazény do země je třeba pečovat

Jestliže jste v zimě správně odpojili čerpadla i technologie a na hladinu umístili dilatační plováky, je na čase je vyjmout. Hladinová síťka vám bude pomocníkem. Díky ní odstraníte nečistoty, jako například listí. Následně uzavřete veškeré ventily technologie a zkontrolujte, zda jsou precizně dotažené. Pokud budete montovat jakékoliv prvky, čiňte tak obezřetně, abyste předešli mechanickému poškození materiálu. Poté můžete konečně začít bazény do země napouštět vodou.

Zkontrolujte čerpadlo i ostatní technologie a jejich plastová šroubení, která zpravidla bývají osazena těsnícími pryžovými “O” kroužky. Na ty je dobré nanést silikonovou vazelínu (stačí malé množství). Taková péče se vám dlouhodobě vyplatí, nedojde totiž k přetočení ani poničení těsnění.Plastové bazényZdroj obrázku: www.plastovebazeny.eu

Udržované kopané bazény vydrží po generace

Aby životnost bazénů byla oněch výše zmíněných 50 let, je třeba se o kopané bazény aktivně zajímat. Po napuštění bazénu je totiž třeba zkontrolovat těsnost spojů. Pokud spoje těsní, je vše v pořádku. Jestliže si ale všimnete úniku bazénové vody, dotáhněte spoje nebo je znovu demontujte a smontujte.

Je potřeba zkontrolovat také čerpadla, resp. vlasový filtr. Pokud je filtr čistý a správně usazený, můžete začít s filtrací. Důležité je v žádném případě nepřepínat funkci šesticestného ventilu, pokud oběhové čerpadlo běží. Skimmer musí být v pořádku (a to včetně košíku pro zachycení hrubých nečistot) a nesmí na něm být jakýkoliv cizí předmět. Pokud jste se do tohoto okamžiku nesetkali s výše zmíněnými potížemi, můžete zapnout čerpadla.Plastové bazényZdroj obrázku: www.plastovebazeny.eu

Bazény do země mají spoje, které musí těsnit za každých okolností

Po zapnutí čerpadla je opět potřeba zkontrolovat veškeré demontované spoje. Vlastníte plastový bazén s protiproudem? Při spuštění filtrace se řiďte stejnými pravidly a dávejte navíc pozor na bezchybně fungující elektropneumatické tlačítko.

Je třeba si zopakovat, že nesmí docházet k žádnému úniku vody a těsnost spojů je dobré kontrolovat co týden. Špatné těsnění by mohlo mít devastační vliv na provoz kopaného bazénu.

Plastové bazényZdroj obrázku: www.plastovebazeny.eu

Mějte manuál na pH tester ke kopaným bazénům

U všech typů bazénů je třeba upravovat dle manuálu na pH tester hodnoty pH a CI. Dle manuálu je třeba měřit hodnoty vždy ve stejný čas, nejlépe v ranních hodinách po dokončení filtračního cyklu. Pro jistotu se řiďte popisky na pH testeru nebo bazénové chemii. Doporučuje dávat přednost nikoliv bazénové chemii, ale spíše prodloužení filtračních cyklů (pak zároveň radíme po dvou delších cyklech propláchnout filtrační médium).Plastové bazényZdroj obrázku: www.plastovebazeny.eu

Máte dermatologické problémy? Plastové bazény je mohou vyřešit

Tento návod se může hodit každému. Plastový bazén si v dnešní době totiž může pořídit kdokoliv. V akci, a přesto vyrobený z nejkvalitnějších materiálů. Hitem posledních let jsou především bazény se slanou vodou. A to z prostého důvodu. Ona zmiňovaná údržba, zazimování i odzimování je mnohem jednodušší, než u klasického chlorového bazénu.

Mořská voda v bazénu navíc pomáhá předcházet zdravotním problémům spojeným s dermatologickými potížemi, nebo je alespoň minimalizuje. Navíc má o více než 70 % méně chloru. Pokud chcete mít méně starostí s uvedením bazénu do provozu, doporučujeme vám zvážit tuto možnost.

Zdroj náhledového obrázku: www.plastovebazeny.eu

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.