Jak uskladnit mrkev na zimu, aby si zachovala báječnou chuť i všechny vitamíny

Mrkev

Pořádná domácí úroda má rozhodně něco do sebe. A pokud ji dobře uskladníte, vydrží vám v perfektním stavu opravdu po celou zimu. Zjistěte, na co si dát pozor a co nezanedbat.

Jak si doma uchovat na zimou sklizenou úrodu mrkve? Aby si tato kořenová zelenina zachovala svou chuť a perfektní vzhled opravdu co nejdéle, pak musíte dodržovat následující pravidla. Jde především o správné omytí a vysušení mrkve, ale také o teplotu, při které je vhodné ji skladovat.

Skladování mrkve na zimu ve sklepě

Kořenovou zeleninu nikdy neskladujte příliš špinavou, pokud je to třeba tak, ji omyjte, poté dejte pod přístřešek a osušte. Nechte ji vyschnout. Nesmí v sobě obsahovat nadměrnou vlhkost, protože právě tento faktor velmi negativně ovlivňuje zachování úrody. Zbavte ji také natě.

Vložte mrkev do dřevěných beden a odneste ji do suterénu. Můžete je naplnit pískem nebo pilinami, ty pomohou mrkev déle udržet svěží. Boxy musí být umístěny asi jeden metr nad podlahou, aby příliš neprochladly. Místo beden můžete použít i pytle na brambory, ty však pro změnu umístěte na dřevěnou podložku. Nikdy je příliš pevně nezavazujte, jinak se v nich vytvoří vlhkost.

Foto: Pixabay

Teplota pro skladování mrkve

Optimální teplota vzduchu pro mrkev obvykle zůstává na hodnotách 0 až + 5 ° a to s maximální vlhkostí 90%. Cirkulace vzduchu je spíše na škodu, větrejte tedy opatrně. Ještě lepší výsledky vám však přinese jeden šikovný trik.

Uložení mrkve v písku a popelu

Mrkev nasypte do pytlů na brambory nebo do dřevěných beden bez děr a tady ji zasypte pískem a popelem. Obě suroviny smíchejte v poměru 1:1. Písek se postará o nadbytečnou vlhkost a popel zase působí antibakteriálně. Poradí si i se zkaženou mrkví, která se do vaší zásoby dostala omylem.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://sfatnaturist-ro.translate.goog/cum-sa-pastrezi-cartofii-si-morcovii-peste-iarna/?_x_tr_sl=ro&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc, https://ecoohotnadzor31.ru/ro/kak-pravilno-hranit-morkov-zimoi-v-domashnih-usloviyah-kak-hranit.html, https://zahradnickakucharka.cz/jak-spravne-uskladnit-korenovou-zeleninu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)