Jak správně uskladnit cibuli, aby vám vydržela až do jara – trik předků funguje i dnes

Uskladnění cibule

Jak správně uskladnit cibuli, aby vám vydržela až do jara – trik předků funguje i dnes. Cibule má všestranné využití a bohatou chuť a je základem mnoha kuchyní. V obchodech s potravinami je sice k dostání celoročně, ale vychutnávat si plody své práce přímo z vlastní zahrádky je něco docela jiného.

A jak tuto jedinečnou zeleninu uchovat opravdu dlouho? Existuje osvědčená technika, která se dědí z generace na generaci – svázání a zavěšení.

Nejdřív musíte cibuli správně sklidit

Než se vydáte na cestu dlouhodobého uskladnění cibule, je nezbytné pochopit, kdy ji sklízet. Jakmile její listy začnou žloutnout a vadnout a zároveň její vnější slupka zpevní a získá hnědou barvu a na omak konzistenci papíru, můžete přikročit ke sklizni.

Cibuli opatrně vytáhněte ze země a dbejte na to, abyste nepoškodili její jemnou slupku ani kořeny. Odolejte přitom nutkání setřást z cibule zeminu. Ponecháním tenké vrstvy zeminy na cibuli zabráníte poškození její ochranné vnější vrstvy. Nakonec nechte cibuli přirozeně uschnout. V případě deštivého počasí ji sušte pod střechu.

Cibule

Foto: Pixabay

Příprava na zavěšení

Cibuli nechte sušit přibližně 3-4 týdny. Tento proces je klíčový, protože zajišťuje ztvrdnutí vnějších vrstev cibule, které ji chrání během skladování. Po skončení sušení cibuli opatrně očistěte. Odstraňte všechny zbylé nečistoty, ořízněte kořeny a také nať. Ne však celou – bude se vám ještě hodit.

Sušené cibule můžete zavěsit s neporušenými zelenými vršky pod dobře větranou střechu nebo do chladné, dobře větrané místnosti. Případně můžete zelené vrcholky odstranit a cibuli uskladnit v bednách nebo síťovaných pytlích a zavěsit ji v chladném prostoru. Dbejte na to, aby cibule nezmrzla, ale myslete na to, že lépe snáší spíše nízké teploty než nadměrné teplo.

Péče o sklizeň

Před uskladněním pečlivě prohlédněte každou cibuli. Poškozené nebo potlučené cibule vyhoďte, aby se nezkazily. Při jejím skladování se pak vyhněte se prostředí s vysokou vlhkostí, protože nadměrná vlhkost může podpořit růst plísní.

 

Zdroj: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/413029/5-tipu-jak-sklizet-a-uskladnit-cibuli-aby-vydrzela-celou-zimu.html, https://www.ceskaselka.cz/skladovani/tipy-na-skladovani-cibule-doma/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)