Jak správně přivazovat rajčata k opoře? Má to pár pravidel

Rajčata

Jednou z nejdůležitějších činností, které při péči o rajčata děláme, je jejich přivazování k opoře. Tou může být jednoduchý kůl, plot, mříž nebo různé opěrné systémy, které jsou dostupné v zahradnických centrech. Pokud jsou rajčata dobře uvázána, je zajištěno dostatečné proudění vzduchu mezi rostlinami. To působí jako prevence plísňových onemocnění. Navíc si dobrou oporou usnadňujeme sklizeň a zabraňujeme lámání stonků rostlin pod náporem váhy ovoce.

Rajčata přivazujeme jakkoli

Při přivazování rajčat můžeme použít jakékoli uzly nás napadnou. Měly bychom ale dodržet dvě podmínky: rajčata nesmí být přivázána příliš těsně, ale u opory by měla být dostatečně pevně. Pokud zvolíte speciální druhy podpěry, není dokonce vázání vůbec zapotřebí, protože rajčata těmito podpěrami prorostou, a jsou zajištěny. Většinou ale pěstujeme u jednoduchého dřevěného nebo kovového kůlu, což přivazování vyžaduje.

Rajčata

Foto: Pixabay

Zajištění stonku ke kůlu

Nejprve uvažte na kůlu dvojitý uzel. Poté vyberte stonek těsně pod rozvětvením, čímž zajistíte větší podporu. Kolem stonku uvažte dvojitý uzel. Tímto způsobem připevňujeme rostlinu ke kůlu každých asi 25 cm. Jak rostlina poroste, tak budeme k přivazování znovu přistupovat. Na samotném přivazování rajčat není nic složitého. Jen mějte na paměti, že chcete rajčata podepřít, nikoli zaškrtit!

Materiály vhodné k přivazování

Dobrou otázkou je také to, čím rostliny k opoře přivazovat. I když je to na první pohled nevýznamné, může to mít velký vliv na to, jak rajčata porostou. Nechceme, aby se materiál zaříznul do stonku, jak rostlina poroste. Je třeba počítat s tím, že stonek rostliny zesílí. Vhodné je použít pružné materiály, jako je například trička, silonky nebo jiný strečový materiál. V zahradnictví můžete zakoupit speciální skřipce nebo zahradní motouzy. I ty jsou vhodnou variantou.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tie-tomato-plants/

https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/pestujete-tyckova-rajcata-mame-tip-cim-je-uvazat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!