Jak poznat holubinky? Vylomení kousku plodnice naznačí mnohé

Holubinka nazelenalá

Holubinky jsou bezesporu skvělé houby, které jsou ale mnohými lidmi opomíjeny. Dokladuje to i fakt, že spousta holubinek zůstává na svém místě, zatímco houby s rourkami ze spodní části klobouku z lesa mizí doslova raketovým tempem. Je to škoda, jelikož využití holubinek je opravdu multifunkční. Hodí se jak do smaženice, tak i třeba do guláše nebo na nakládání do octa. Vyhlášené jsou i houbové škvarky z holubinek. Holubinky se často nesbírají z toho důvodu, že je lidé prostě nepoznají a nejsou si jistí. Jak tedy poznat, že jde skutečně o holubinky?

Z kalichu smrti holubinky nerostou

Zřejmě první a nejdůležitější faktor při poznávání holubinek. Zatímco muchomůrky takřka vždy rostou z kalichu smrti, u holubinek se setkáme s tím, že spodní část třeně z kalichu smrti nevyrůstá podobně jako u jiných jedlých hub.

Holubinka namodralá

Holubinka namodralá: Foto Pixabay

Vylomení kousku houby pomůže

Zajímavé otestování, zdali se jedná o holubinku přinesl znalec hub ing. Jiří Baier. Jeho zmínka pojednává o tom, že se špičkou nože jemně zaryje do třeně. Pokud se kousek houby dokonale vylomí, jedná se o některou z holubinek. Podobně se chovají také ryzce. Ty jsou ale vzhledově úplně odlišné. Jinak se vám vylomí i jablko, když tento test zkusíte provést na něm. Holubinky jsou velmi křehké houby, které se velmi jednoduše lámou, což nám pomůže v jejich poznání.

Hořké a jedlé holubinky

Některé druhy holubinek jsou skutečně hořké až pálivé. Dokážou znechutit jakýkoli pokrm, a to kompletně. Poznáme je často podle krásně červeného klobouku. Pokud si nejsme jistí, můžeme jednoduše ochutnat plodnici. Kousek si uštípneme a vložíme na jazyk. Hořkost se projeví fakticky ihned. Třeba u holubinky hořké je ale nahořklý pouze povlak klobouku. Pozor na holubinku vrhavku a holubinku jízlivou. Jejich chuť je doslova palčivá. Naopak vynikající jsou holubinka namodralá a holubinka nazelenalá. Hojně se sbírá i holubinka mandlová.

Holubinka vrhavka

Holubinka vrhavka: Foto Pixabay

Zdroje info: Autor, nahoubach.cz, myko.cz 

Holubinka nazelenalá: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.