Jak skladovat jahody, aby vydržely dlouho čerstvé: Obejdete se bez zavařování

Jahody

Jahodová sezona je v plném proudu a nejspíše si odnášíte doslova tuny krásných červených plodů. Ty sice dozrávají postupně, nicméně často dochází k tomu, že se jejich množství nakupí a vy je musíte nějakým způsobem zpracovat. Jasně, jakousi klasiku představuje jahodová marmeláda, plody se dají také zavařit. Pokud se ale nechcete s úrodou až tak zdržovat a nehodláte zapínat sporák, můžete využít i další zajímavé metody, na kterou se zaměříme v následujících řádcích. Jahody vám bez vaření či mražení vydrží klidně i celý rok.

Jahody posypané cukremJahody posypané cukrem: Foto Pixabay

Potřebovat budete minimum ingrediencí

Přesně tak, nejdůležitější jsou pochopitelně jahody, dalších součástí pro jejich uchování už bude minimum. Konkrétně budete potřebovat:

  • 5 kg jahod,
  • 5 kg cukru krystal,
  • zavařovací sklenice,
  • 1 polévkovou lžíci cukru krystal na každou sklenici

Uchovávejte jenom čerstvé plody

Poměrně důležitá informace. Uchovávat se musí pouze plody, které jsou maximálně čerstvé. Jakékoli otlačené starší jahody nebudou po otevření sklenice chutné. Stejně tak je zapotřebí odstranit veškeré lístky a stopky, které mnohdy ulpí na jahodách, případně se od nich neoddělí.

Jahody připravené k uskladněníJahody připravené k uskladnění: Foto Pixabay 

Jak na jednoduchý způsob uchování jahod

Do velké mísy se nejprve vloží jahody a zalijí se studenou vodou. V této vodní lázni by měly jahody odpočívat zhruba 10 minut. Následně se opláchnou pod tekoucí vodou. Větší plody se mohou pokrájet na menší kousky. Nyní je třeba vrstvit do mísy jahody a cukr. Nejprve se cukr rovnoměrně nasype do mísy a následně naskládají jahody, poté následuje opět vrstva cukru. Poměr jahod a cukru je 1:1. Jahody se pak nechají 3 hodiny stát. Když po uplynutí této doby pustí šťávu a cukr se začne rozpouštět, můžete si připravit zavařovací sklenice. Do sterilovaných a suchých sklenic nasypete připravené jahody a nahoru ještě lžíci krystalového cukru. Uzavřete víčkem a necháte v chladu. Jahody takto vydrží čerstvé klidně i rok.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Jahody: Náhledové foto Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.