rada.com_Jak si pora

Jak si poradit s osvětlením zahrady? Jde to i bez elektřiny

Zahradní osvětlení příjemně prodlouží letní večer, navodí romantickou atmosféru a usnadní orientaci kolem domu. Jak ho ale správně vybrat a rozmístit? A co když na zahradě nemáte přístup k elektřině?

Kombinujte různé typy osvětlení

V okolí domu a na zahradě se doporučuje kombinovat různé typy svítidel. Nespoléhejte jen na pozemní světla – sice vypadají hezky, pod vrstvou sněhu vám ale na cestu moc dobře neposvítí. Raději je proto doplňte sloupkovým a nástěnným osvětlením.

Nezapomeňte také, že je každé venkovní svítidlo vystaveno vnějším vlivům, tudíž musí mít stupeň ochrany krytí alespoň IP44 až IP69.

Jak světla na zahradě rozmístit

Po zahradě vhodně rozmístěte sloupková a stojánková světla, která slouží k orientaci podél cestiček, případně mohou nasvítit větší část zahrady. Bodovými světly dekorujte kraje záhonů, chodníků, stupně schodiště a hrany terasy. Vysoce voděodolný typ osvětlení lze položit také na hladinu jezírka či bazénu.

Při rozmisťování světel myslete na to, aby vás neoslňovala a abyste minimalizovali temné kouty. Zohledněte i okolní zeleň – nechcete přece, aby svítidlo časem zastínil vzrostlý keř nebo popínavá rostlina.

Solární svítidla si vystačí se slunečními paprsky

Jestliže na zahradě nemáte zavedenou elektroinstalaci, nezoufejte. Ideálním řešením jsou solární svítidla, která zajistí zhruba stejnou intenzitu světla jako louče, svíčky, lampiony nebo lucerny. Vzhledem k tomu, že nejsou závislá na elektřině, můžete je po zahradě přenášet podle potřeby.

Stačí je přes den nechat na slunném místě, a jakmile se setmí, zahradu ozáří příjemné světlo, které vydrží zhruba 6 až 8 hodin. V každém případě ale myslete na bezpečnost a sáhněte po voděodolných světlech se stupněm ochrany krytí mezi IP64 a IP69.

Potřebujete více světla? Zaveďte na zahradu elektřinu

Pokud chcete trávit letní večery na zahradě hraním stolních her nebo čtením, neobejdete se bez intenzivnějších světel vyžadujících elektrické rozvody. Tu svěřte odborníkovi, který se postará o uložení kabelů pod zem a instalaci venkovních zásuvek.

Ušetřete za elektřinu změnou dodavatele

Pokud jste se rozhodli zavést na svou zahradu elektřinu, počítejte s tím, že se to promítne do vašeho ročního vyúčtování energií. Jak minimalizovat nárůst nákladů? Vybírejte úsporná svítidla a kombinujte je se solárními lampami nebo romantickými petrolejkami.

Jednou za čas si pak zkontrolujte, zda za elektřinu neplatíte zbytečně moc. Online porovnání cen elektřinyporovnání cen elektřiny dokáže na základě vámi zadaných údajů zjistit, zda není nejvyšší čas změnit dodavatele a ušetřit tak až tisíce korun ročně.

Náhledové foto: Pexels

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *