Jak si lehce vytvořit vlastní zenovou zahradu

Zenová zahrada

Vytvoření zenové kultivace je jedním ze způsobů, jak vytvořit promyšlený prostor na dvoře. Zatímco někteří pěstitelé zneužívají barevné hypotézy a využívají uklidňujícího účinku „chladných“ barev, jako je modrá a levandulová, vy dosáhnete stejného výsledku s exponovanějším plánem, jak získat náboj z klidu na dvorku. Zkušený zahradník, který zbožňuje přírodu a rád studuje takovéto proměny, může být obvykle skvělým kandidátem na zenové zahrady. Ale i milovníci a laici pro nenáročné terénní úpravy by si měli dvakrát rozmyslet, než takový plán zavedou.

Zenové zahrady mohou vypadat jednoduše (což je součástí jejich vlastností), ale je s nimi část práce – jak na tvorbě, tak na údržbě. Tento mód není vhodnou volbou ani v případě, že většina vaší zábavy při výsadbě pochází z rozvíjení pompézních rostlin, což většinu nás okamžitě vylučuje (starání se o rostliny je pro většinu lidí téměř synonymem pro výsadbu).

Zenový buddha
Foto: Pixabay

Co je to zenová zahrada?

Japonsko je prostě hornatá země s ostrovy vyčnívajícími z moře. Toto společné prostředí budí respekt a Japonci si váží surové nádhery přírody, která je obklopuje. Zčásti je to právě toto ocenění, které je příčinou rozvoje zenových zahrad. Zenové zahrady, které vytvořili buddhističtí duchovní ve starém Japonsku (s trochou čínského vlivu), se pravidelně nazývají „miniaturní krajiny“, protože jejich součásti symbolizují perspektivy přírody. Nejvýrazněji oblast bílé skály (která je méně náročná na opracování než písek), která je shrabána do vln, připomíná mořské vlny a vysoké, vertikálně se rozšiřující balvany připomínají hory. Mezitím kratší, zaoblenější skály nebo rovné skály v oceánu písku vypovídají o ostrovech.

I rostliny jsou součástí přírody, a proto mají své místo v plánu, přestože jejich využívání je řízeno západními směrnicemi. Na „ostrovech“ nebo v jejich okolí se však mohou vyskytovat krátké zelené rostliny, které promlouvají k ostrovní vegetaci, a technické rostliny mohou sloužit jako akcenty. Všechny krátké stromy nebo keře, které jsou součástí plánu, musí být pečlivě ořezány. Popravdě řečeno, keřové topiary lze prořezávat tak, aby promlouvaly k ostrovům (spíše než využívat k tomuto účelu skály).

Jak zenovou zahradu charakterizovat?

Zenové zahrady lze charakterizovat mnoha různými způsoby. Díky své strohosti a nápaditosti jsou velmi jedinečné ve srovnání například s anglickými bungalovovými zahradami. Stejně tak je lze považovat za umírněné. Jejich typické využití hrabané skály, která promlouvá k vodě, vede k charakteristice, že se jedná o „suché krajiny“. Jejich převažující závislost na kamenech vede některé k tomu, že je označují jako „japonské zahrady se skalkami“, a to navzdory skutečnosti, že cíl (jako je meditace), který stojí za jejich vytvořením, je v kontrastu s cílem, který stojí za jinými zahradami se skalkami. Vzhledem k tomu, že se zenový rostlinný plán vyvíjel v průběhu staletí, je nepodstatné snažit se pro něj najít jediný „pravý“ sadbový komponent.

Většina zahradníků, kteří se zajímají o toto téma a žijí v zemích vzdálených od dalekého východu, je schopna ve svém vývoji spojit dostatek jeho klasických komponentů, aby mohli vytvořit skutečnou zenovou kultivaci.

Zenový štěrk
Foto: Pixabay

Nástroje a potřeby, které budete potřebovat

  • Bílý štěrk
  • Kameny různých velikostí a tvarů
  • Hrábě, lopatka, motyčka
  • Metr
  • Provázek, provázková vodováha a kolíky
  • Krajinářská tkanina
  • Obrubové kameny
  • Zádová výztuha, pracovní rukavice

Výběr a příprava místa

Zvolte si na terase určitou úroveň a prohlédněte si její obdélníkovou část. Odhad se může změnit. Na malém pozemku může být vhodný obdélník o rozměrech 365 × 540 cm. Zmenšíte své pracovní zatížení (což je pozoruhodné) tím, že se spokojíte s menším prostorem. V případě, že budete ve svém zenovém kultivátoru pěstovat rostliny, budou se do výběru místa promítat jejich nároky na denní světlo, takže si předem vyberte, zda budete pěstovat rostliny milující slunce, nebo rostliny milující stín, a podle toho si najděte odrazný prostor.

Tradiční zenová zahrada představovala obehnaný prostor zdí. Takto dosažené oddělení bylo příznivé pro meditaci. Pro většinu majitelů pozemků je vybudování zděného pracovního předělu pro meditační prostor v rámci terasy buď nežádoucí, nebo nepřiměřeně drahé. Náhradou je mřížový plot, který realizuje levnou ochranu. Zvažte toto rozdělené prodloužení, které budete instalovat předtím, než vytvoříte zenovou kultivaci. Ale začleňte široký vchod, abyste vytvořili jednoduchý vstup pro přinesení zásob do interiéru.

Nejlepší rostliny, které lze využít pro zenovou zahradu

  • Tymián plazivý
  • Mech
  • Liliovník
  • Čínské lucerny
  • Pachysandra
  • Kapradiny
  • Japonská lesní tráva
  • Přeslička rolní (v nádobě)
  • Tisy
  • Čínské jalovce
  • Stálezelené azalky
  • Bambus
  • Miniaturní borovice
  • Hedvábník
  • Sněhové fontány Plačící třešeň

Jak postupovat při vytvoření vlastní zenové zahradu

Vybraný obdélníkový prostor zcela vyčistěte od všeho, co vyčnívá ze země (rostliny, plevel, kameny atd.). Pomocí lopatky odstraňte vrchní vrstvu (jen pár centimetrů) stávající půdy. Zkontrolujte rovinu zatlučením kůlů do země od konce ke konci (podélně i na šířku uvnitř obdélníku), přivažte mezi ně provázek a využijte provázkovou vodováhu. Pomocí ocelových kultivačních hrábí uhrabte nerovná místa. Půdu zhutněte. Podél příčného řezu plotu veďte kamenné hrany. Dobrou volbou může být dlažební kostka. Tato obruba bude držet bílý štěrk. Vykopejte mezery pro kameny, které budete využívat k promluvě s horami a/nebo ostrovy.

Zenová studánka
Foto: Pixabay

Průběh je subjektivní, ale pro několik směrů zvažte, jak se tyto vrcholy vyskytují v přírodě, a uspořádejte kameny podobným způsobem (rozhodně ne v symetrických vzorcích, kruzích, přímkách atd.). Také vyhrabejte mezery pro všechny rostliny, které budete zavádět. Aplikujte kameny a rostliny do jejich mezer. Velká část délky těchto vysokých, hraničních skal (mluvíme-li o horách) by měla být zasypána. Díky této situaci na špičce ledovce budou vypadat přirozeněji. Položte tkaninu scény na půdu a proveďte řezy tak, aby vyhovovala skalám a rostlinám. Použijte několik centimetrů bílé skály. Rozhrňte ji motyčkou, aby se rozptýlila. Dřevěnými zenovými hráběmi ve štěrku vytvoříte vlnění. Část podpory zenové zahrady spočívá v tom, že tento výtvor dáte dohromady hned poté, co vlnění naruší například déšť.

Nyní se podíváme na 9 tradičních japonských rostlin pro vaši Zenovou zahradu

Geografická poloha Japonska je příznačná pro široký sortiment rostlin, z nichž některým se daří v horkých parných létech, zatímco jiné vyžadují suché podmínky a vydatné sněžení s obdobím klidu. Těchto devět rostlin je japonskými symboly, které jsou ideální pro zenové pěstování nebo miláčky japonské kultury.

1. Azalka – skoro jako národní poklad

Japonští pěstitelé pěstují azalky již po staletí a cení si jich pro jejich trubkovité jarní květy v odstínech růžové, žluté, lososové, rudé, fialové a bílé. Pokročilí pěstitelé vytvořili azalky, které kvetou opakovaně, takže nemusíte čekat na další jaro, abyste mohli ocenit květinový požitek tohoto věčného keře. Dopřejte azalkovému keři místo v polostínu a půdu upravte přírodními materiály, jako je kompost nebo listová plíseň, abyste prodloužili kyselost. Azalky mají rády standardní vlhkost, ale ve vlhké zimní půdě budou chátrat.

Azalka: Foto Pixabay

2. Bambus – užitečný a překrásný

Bambus se vžil do mnoha částí japonské kultury. Dřevěný bambus roste po celém Japonsku, a když se nasbírá, může se použít na všechno od domů a stěn až po hůlky a vějíře. Při výběru některého z těchto jedinců z čeledi trávovitých pro pěstování zvolte trsovitý druh namísto takového, který se šíří pomocí běhounů. Běžící druh je invazivní a ve vaší lokalitě může být skutečně i zakázán. Středně velký druh, jako je bambus dračí, je pevný do zóny 5 a dorůstá výšky kolem 213 cm, což je pro centrální bod zenové kultivace přiměřené. Bambusy ocení stín a standardní vlhkost.

3. Kamélie – příběh lásky začíná

Výsadba Camellia japonica v zahradě může být začátkem celoživotní lásky, protože tito mírní producenti mohou žít dlouhou dobu. Rozsáhlé, bujně okvětní lístky a reflexní listy rozjasní scénu v jinak nudných zimních měsících, pokud žijete v zóně 6 nebo teplejší zóně.

4. Třešeň a její krásné květy obdivují lidé celého světa

Vysaďte okrasnou třešeň a ona se vám odvděčí čtyřmi nádhernými ročními obdobími po mnoho dalších sezón. Růžové nebo bílé jarní výhonky obvykle voní po mandlích a přitahují energické včely, které se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Zářivě zelená barva se vyjasní dříve než po dlouhé době a dodá atraktivní vzhled na okraji, zejména na převislých exemplářích. Na podzim a v zimě se zvýrazní pěkně vypadající kůra, pokud vysadíte třešeň tibetskou, která zvýrazní rudou kůru s pruhovaným povrchem.

5. Hosta – vytvořte si „ lesík “

Stinný lesík plný hosty je vhodný pro japonskou stylovou kultivaci. Hosta může být naturalizovaná rostlina, která se vyskytuje po celém Japonsku, a tyto místní druhy jsou ceněny více než kříženci, které pěstují severoameričtí pěstitelé. Jakmile vezmete v úvahu míru, barvu a tvar listů a vzhled květů, získáte opravdu odlišnou rostlinu do stínu složenou výhradně z hostas. Klíčem k vítězství při pěstování hosty, které každoročně zvyšují svůj vzhled, je systém zavlažování. Voda je pro hosty jako hnojivo.

6. Hortenzie

Hortenzie jsou v Japonsku dobře známé okrasné rostliny, zejména druhy macrophylla, jejichž barva se mění mezi růžovou a modrou v závislosti na kyselosti půdy.  Jsou nejbujnější v podnebí s mírným létem a hojnými srážkami. V případě, že ve vašem regionu panují horká léta a suchá období, pokuste se o odrůdy paniculata, které kruté klima snášejí lépe než druhy s obrovskými listy.

Hortenzie: Foto Pixabay

7. Iris

Máte na zahradě zvláštní místo, které ne a ne vyschnout? Využijte vlhké oblasti s výsadbou japonských kosatců, které zbožňují celoroční mokro. Iris ensata je neustále hladový po vodě i hnojivu a odvděčí se vám květními stvoly vysokými až 152 cm. Výsadba japonských kosatců v blízkosti vodního bodu, jako je jezero nebo potok, splní rozvojové potřeby těchto rostlin a vám nezbude nic jiného než izolovat starobylé trsy každé tři roky.

8. Lotos

Pokud máte to štěstí, že máte dostatek místa a prostředků na vytvoření vodní rostliny, může být lotos nezbytnou rostlinou pro japonské zahrady. Na vyrostlém lotosu je co pozorovat a několik odrůd dosahují až 92 cm na šířku. Ať je to jakkoli, domácí zahrádkáři mohou rozvíjet dovednosti v pěstování zakrslých odrůd, jako jsou trvalky Baby Doll“ nebo „Crystal Beauty“, v menších jezírkách nebo sudech, pokud kořeny neztuhnou. Obrovské květy se objevují během dvou týdnů na konci léta.

9. Vistárie

Při péči o vistárii se nesmíte stát obětí svého nároku na vítězství. Rozvinutá vistárie může překročit bod zvratu, kdy má rostlina pocit, že může ovládnout půdu. Po odkvětu seřízněte vistárie v blízkosti její zadní struktury. Tím udržíte vývoj pod kontrolou a květy zůstanou jednoduše viditelné. Ve skutečnosti nebudete potřebovat tento proces, protože můžete nechat vyrůst japonskou vistárii jako strom a omezit vývoj na některé přírůstky půlročním řezem.

Zdroje info: magazinzahrada.cz, chytrebydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.