Jak se vyhnout nejčastějším chybám při pěstování hortenzií

Hortenzie

Svými nádhernými kulovitými květenstvími dokáží zkrášlit dům i zahradu. V oblibě je měly už naše babičky a trvanlivostí svých barev dokáží opravdu překvapit. Jakmile jim však začnou vadnou listy, nebo se po zimním klidu poupata vůbec neobjeví, je na čase zkontrolovat naše zahradnické postupy.

Rozptýlené světlo není totéž co stín

I když jsou hortenzie často prezentovány jako krásky stínomilné, skutečnost není tak jednoznačná. Ano, ve stínu sice porostou, ale rozhodně se tu nedočkáte zářivých květů. Choulostivé druhy přivítají světlo rozptýlené, ty ostatní můžete směle vysadit na plné slunce.

Jediné nebezpečí ze strany slunce přichází pro hortenzie v zimě. Zvláště po silných nočních mrazech je jeho působení mnohdy vražedné. Na zimu proto překrývejte mladé rostliny chvojím nebo netkanou textilií.

Jak na výsadbu hortenzií

Další chybou je nesprávně připravená půda. Měla by být mírně kyselá s pH 5 až 6,5. Do dolíku pro výsadbu proto přidejte pořádnou porci rašeliny. Půda bude díky ní také výživnější a umožní rostlinám rychleji přijímat cenné výživové látky.

Hortenzie potřebují pravidelnou zálivku

Pokud patříte mezi zahrádkářské lenochy, raději si hortenzie ani nepořizujte. V letním období totiž potřebují velmi vydatnou zálivku. Upozorní vás sice svěšením listů, ale pokud je hned poté doslova utopíte v přívalu vláhy, příliš dlouho toto střídání extrémů nevydrží. Částečně lze tento problém vyřešit zakrytím půdy netkanou textilií nebo mulčovací kůrou. Definitivně ho však rozsekne pouze kapková závlaha.

Hortenzie

Hnojíte správně, ale ve špatnou dobu

Jako kyselomilné rostliny vyžadují hortenzie speciální hnojiva bez obsahu vápníku. Ta však sama o sobě pro úspěch nestačí. Důležité je i jejich správné načasování. Hortenzie hnojíme od chvíle, kdy začnou pučet – ale pozor, jen do nasazení poupat! Pauzu ukončíme v červnu a pokračujeme s přihnojováním až do září. Tím umožníme novému dřevu rychleji vyzrát a celá rostlina pak lépe přečká zimu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.