Jak se starat o vánoční hvězdu, aby kvetla tyto, ale i příští Vánoce

Vánoční hvězda

A máme je tu zase – úžasné Vánoce – svátky plné pohody a klidu, které milujeme skoro všichni. I když k nim patří shon a stres s nakupováním dárků či pečení cukroví, stále zůstávají nejkrásnějšími svátky, k nimž patří i volné dny strávené s těmi nejbližšími. Milujeme je nejen proto, protože se sejdeme s rodinou, ale také z toho důvodu, že naše obydlí zdobíme překrásnými ozdobami, které umí vykouzlit úsměv na tváři a zahřát u srdce. Mezi ozdoby bezpochyby patří vánoční hvězda zdobící jídelní stůl či okenní parapet. Jak se ale o takovou rostlinku starat, aby nám vykvetla i příští rok?

Výběr správné rostlinky hraje prim

Jakmile se vydáte do zahradnictví či květinářství pro vánoční hvězdu, neberte bez rozmyslu první, na kterou se podíváte. Hvězda, kterou koupíte, musí být nejen krásná, ale také zdravá. Ze všeho nejdříve se tedy zaměřte na barvu a hustotu listů. Ty by měly být jasně zelené a bez skvrn. U květů vybírejte podle syté barvy. Pozorně si také prohlédněte stonek, z každé strany listy a substrát, které nesmí obsahovat plíseň. Pokud sáhnete do květináče, substrát by neměl být příliš mokrý ani příliš suchý. 

Jakmile vyberete svou krásku, která vás uhrane svými dokonalými proporcemi, nechte si ji zabalit, abyste ji nepolámali.

Vánoční hvězda
Foto: Pixabay

Péče o vánoční hvězdu

Vánoční hvězdu sice spojujeme s Vánocemi, ale věděli jste, že právě onu nepříjemnou zimu ráda nemá? Květina pochází z Mexika a nejlépe se jí daří v 15 až 22 °C. Průvan, topení a přímé slunce jsou další aspekty, které rostlina nesnese, určitě se jim tedy vyhněte. A co se týče zálivky, nikdy rostlinu nenechávejte úplně vyschnout. Nesnese ani přemokřený substrát a vodu v misce. Intenzita zálivky záleží také na tom, jak velká je vaše rostlina. Pokud malá, zálivku aplikujte každý den. V případě, že máte rostlinu větší, ve větším květináči, dopřejte ji vodu přibližně každé tři dny. Jednou měsíčně můžete do zálivky přimíchat hnojivo pro běžné pokojové rostliny.

Jakou péči poskytnout odkvetlé hvězdě

Jakmile vám hvězda odkvete, nevyhazujte ji na kompost, není všem dnům konec. V době, kdy budete sklízet vánoční výzdobu, rostlinku ostříhejte, ale pouze mírně – cca kolem deseti centimetrů. Pokud ji máte v malém květináčku, přesaďte ji do většího, a následně květinu postavte na světlé místo. Obecně se ale doporučuje květinu přesadit do univerzálního substrátu s příchodem jara, kdy jí začnou růst nové listy. Pokud tedy můžeme doporučit, zkuste se vyhnout nákupu vánoční hvězdy v miniaturním květináčku, ale kupte rostlinu, která je již větší. Jednou za čtrnáct dní je také dobré do zálivky přidat tekuté hnojivo. 

A co se týče opětovného kvetení, které vás bude těšit na Štědrý den, již začátkem října, pravidelně každý den, umísťujte rostlinu na dvanáct hodin do úplné tmy. Říkáte si, kam ji tak nejlépe umístit, kde je pořádná tma? Nelámejte si s umístěním hlavu, stačí sehnat krabici a rostlinku přiklopit.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vanocni-hvezda-pestovani-30001125.html

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-pestuje-vanocni-hvezda

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)