Víte, jak skladovat víno v lahvi? Jde to i při pokojové teplotě

Stojan na víno

Myslíte si, že pořídit si co největší regál na víno je pro vás nejlepší? Nemusí to být pravda. Závisí totiž na tom, kde budete skladovat víno a v jakých podmínkách. Nejvíce víno ohrožuje teplo a světlo. Pak jsou další činitelé, jako je kyslík. Z toho plyne, že bychom měli víno skladovat v nádobě s co nejmenším množstvím kyslíku, v tmavé a chladné místnosti. Co když jste si ale pořídili regál na víno do interiéru? I zde se dá víno za určitých podmínek skladovat.

Při jaké teplotě skladovat víno?

Teplo urychluje proces stárnutí. Tento proces je ale nežádoucí, protože se negativně projevuje na chuti a vůni vína. Urychluje oxidaci ve víně (v láhvi vždy alespoň trochu vzduchu zůstane – toto malé množství kyslíku je nezbytné pro žádoucí stárnutí vína, ale ve velkých dávkách ho ničí). Víno pak může chutnat spíše jako ocet. Ideální teplota pro dlouhodobé skladování vína v lahvi je okolo 13 °C. Při pokojové teplotě, která se pohybuje kolem 22 °C víno v láhvi, vydrží asi 6 měsíců za předpokladu, že není na přímém slunci anebo v blízkosti trouby.

Regál na víno

Foto: Pixabay

Jak světlo poškozuje víno?

Kvalitní víno obvykle koupíte v tmavé láhvi, která má víno chránit před škodlivými účinky světla. Nejvíce náchylné na světlo je bílé a růžové víno, které dokonce mohou změnit barvu na zlatohnědou a získávají nepříjemnou chuť i vůni. Pokud si tedy můžete vybrat, kupte si lahev, která je tmavě zabarvená, nikoli čirá. Na barvu vína si budete muset počkat až po otevření, nicméně zajistíte si co nejkvalitnější požitek.

Jak kyslík poškozuje víno?

Kyslík způsobuje oxidaci. Ta může být urychlena vlivem tepla i světla. Kyslík se do vína dostává přes korek. Proto bychom láhve vína měli skladovat položené na boku, ne nastojato. Korek totiž díky vínu nevysychá, nesmrkne se a zabraňuje průchodu kyslíku. Kyslík v malých dávkách je dobrý, vína tak stárnou s grácií.

Jak krátkodobě skladovat víno?

Krátkodobým skladováním máme na mysli to, které je kratší, než 6 měsíců. Důležité je chránit víno před výše zmíněnými živly. Skladujte je na místě, kde je co největší tma, chlad a hlavně mimo dosah přímých slunečních paprsků. Vína ukládáme na bok, nikoli nastojato. Vybíráme si ta, která jsou v tmavých lahvích. Pokud toužíte po regálu na víno, zvolte raději menší velikost, ať v něm vína nestojí příliš dlouho. Pokud jste opravdovým milovníkem vína, pak zvažte koupi speciální ledničky na vína.

Zdroje info:

https://unravelingwine.com/best-way-to-store-wine/

https://homedecoriez.com/storage/wine-racks/where-to-put-wine-rack-in-house/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!