Maliník

Jak se starat o maliny na podzim – dobré hnojení i prořez malin se postarají o báječnou úrodu

Ostružiník maliník (Rubus idaeus), který můžeme znát také jako maliník obecný, patří k evergreenům českých zahrad. Mít vlastní úrodu malin je považováno za jednu z největších pěstitelských met, a to zvláště ve chvíli, pokud ona úroda za něco stojí.

Fáze tvorby keřů hraje před prořezáváním důležitou roli. Nepostupujte tedy podle jedné šablony, ale řiďte se spíše situací na své zahradě. Jedno pravidlo však platí v péči o maliny beze zbytku – všechny přebytečné výhonky musí být odstraněny.

Proč je vlastně prořez malin důležitý?

Ve hře je mnohem více faktorů, než si myslíte. Tento ovocný keř potřebuje v chladném období roku spoustu vitality, aby udržel všechny své výhony naživu. A pokud jej neostříháte, pak se může stát, že prostě prostě nebude mít dost síly na přezimování. Další výhodou je i snazší kontrola škůdců.

Foto: Pixabay

Jak vypadá běžný prořez maliníku

Při normálním prořezávání se před příchodem chladného období odstraní asi 70% výhonků. Někteří zahradníci dokonce malinové keře stříhají až k zemi, to ovšem závisí na odrůdě, kterou na zahradě máte. Pokud je růst té vaší příliš pomalý, zkracující se výhonky pouze o 50-70%.

Listů maliníku se nemilosrdně zbavte

A ještě jednu věc byste měli vědět – jakmile v listopadu shodí vaše maliníky všechny listy, zničte je. Mohou na nich totiž být přítomny patogenní mikroorganismy, kterou mou zimu přežít ve stavu hibernace až do jara. Na jaře se opět probudí a začnou svou negativní práci. A tomu je lepší se vyhnout.

Hnojení malin na podzim

A nezapomeňte ani na správnou výživu. Tu vám poskytne kupříkladu močovina. Na 1 hektar budete potřebovat 50 g této látky. A jak na to? 50 g se zředí v 10 l vody a přistoupí se k zálivce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://prima-receptar.cz/podzimni-udrzba-maliniku/, https://bydlimeutulne.cz/pravidelna-pece-o-maliny-na-podzim-je-zasadni-rostlina-vam-peci-pres-leto-oplati-bohatou-urodou/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

  1. Péťa Odpovědět

    „A nezapomeňte ani na správnou výživu. Tu vám poskytne kupříkladu močovina. Na 1 hektar budete potřebovat 50 g této látky. A jak na to? 50 g se zředí v 10 l vody a přistoupí se k zálivce.“

    Zajímalo by mě, jak s 10 l vody zaliju 1 hektar.
    Jinak článek obecně moc neříká. Ani jak stříhat, nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *