Jak se dají přivazovat rajčata k opoře? Existuje více možností

Rajčata

Rajčata patří mezi nenáročné rostliny. Důležitá je pro ně slunečná poloha a dostatečná zálivka. Péče o ně spočívá taktéž k přivazování k opoře. Tíha plodů je totiž tak veliká, že by mohlo dojít ke zlomení rostliny. Kromě toho získáváme přivazováním ještě další výhody. Mezi ty hlavní patří správná cirkulace vzduchu, která působí jako prevence vzniku plísňových onemocnění a jiným chorobám. Navíc to také usnadňuje sklizeň plodů, které nejsou špinavé od zeminy.

Rajčata ke kůlu

Dřevěné nebo kovové tyče jsou klasickou oporou rostlin rajčat. Každé rostlině je přisouzena jedna tyč. Rajčata nemusí růst v řadě nebo ve skupině, můžete je rozmístit různě po zahradě. Kromě již zmíněných materiálů můžete sehnat také tyče z bambusu, plastu nebo třeba kovu potaženého plastem. Výška tyčí by měla být asi 2 metry, zatlučeme je do země několik cm od základny rostliny. musí být dostatečně pevná!

Rajčata na síti

V zahradnických centrech se prodává speciální síť, která je vhodná pro pěstování popínavých rostlin, ale také rajčat nebo třeba okurek. Mezi dvěma tyčemi umístíte danou síť. Na ni pak přivážete více rostlin najednou. Délka řádku může být až 3,5 metru. Tyče musí být dostatečně pevné a široké, protože ponesou velké zatížení. Síť začíná asi 30 cm od země a končí v horní části tyče. Výšku tyčí volíme dle odrůdy rajčat.

Rajčata u plotu

Foto: Pixabay

Rajčata na provázku

Další možností je pěstovat rajčata na provázku, který si sami vyrobíte. Budete potřebovat dvě silné tyče, které unesou velké zatížení. Dále budete potřebovat méně silné tyče, které umístíte od sebe ve vzdálenosti asi 1,5 metru v řádku. Ke koncovému sloupku přivažte zahradní nebo bavlněný provázek a proplétejte ho mezi rostlinami a sloupky až ke druhému koncovému sloupku. Poté se vraťte ve stejné linii k původnímu koncovému sloupku. Jak rostlina poroste, budete přidávat další linie provázku ve vyšších výškách.

Rajčata u plotu nebo u mříže

Jedná se o jednoduchý způsob pěstování rajčat. Jak porostou, tak je budete k již existujícími plotu přivazovat. Nemusíte se tedy starat o výrobu žádného opěrného systému. Pokud doma máte mříž na pěstování různých rostlin, velmi dobře poslouží také ona. Pokud je mříž nebo plot příliš hustý, může vytvářet stín na rostlinách. Nemusí docházet k optimálnímu proudění vzduchu, což může způsobit plesnivění rostliny.

Materiály k přivazování

K přivazování je možné použít jakýkoli provázek, syntetický nebo přírodní. Velmi se osvědčily pružné materiály, jako jsou například nastříhané silonky, které jsou pevné, ale umožňují určitý pohyb.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tie-tomato-plants/

https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/pestujete-tyckova-rajcata-mame-tip-cim-je-uvazat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!