Štípané dřevo
28/11/2016
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Jak řešit výběr štípačky na dřevo

Štípačka dřeva se řadí mezi nástroje, bez kterých se většina domácích kutilů nedokáže obejít. Tento vynikající pomocník zahrádkářů se ovšem vyrábí v mnoha různých provedeních, a tak není od věci soustředit se přesně na to, podle čeho byste měli štípačku na dřevo vybírat. Velmi důležité jsou mnohé aspekty. Jmenovat bychom mohli například ekonomičnost a ekologičnost provozu, pořizovací náklady anebo typ zařízení. K dispozici jsou štípačky vertikální i horizontální. Podívejme se tedy podrobněji na tato základní kritéria mnohem podrobněji. Nabízíme vám menší návod.

Princip fungování štípaček a jejich typy

Štípačky na dřevo jsou poháněny elektrickým nebo spalovacím motorem. Spodní stolice je jakýmsi protikladem štípacího klínu, který jde proti ní. Kmen je zároveň držen v potřebné poloze. Co se týká dvou základních modelů, pak u horizontálního je typické držení klínů ve vodorovné poloze. Průměr kmenu se musí v maximu pohybovat okolo 20 cm. U vertikálních se setkáváme s vyšším výkonem. Není problém přeštípnout kmeny průměru okolo až 35 cm. Prvně jmenované jsou levnější a dají se koupit okolo 5 000 korun. Vertikální stojí cca okolo 15 000 korun.

Podle čeho dále vybírat?

V první řadě je zapotřebí předznamenat, že se vyplatí nakupovat přímo u výrobců. Hobby markety často nabízejí ne příliš kvalitní modely, které se cenově pohybují sice nízko, ale nejsou spolehlivé. Pokud štípačku používáte často a máte velké průměry kmenů, pak volte vertikální. Horizontální štípačky jsou naopak optimální při menší frekvenci používání. Jsou skladné a mají minimální hmotnost. Součástí sériové výroby by určitě měly být takové komponenty, jakými jsou štípací kříž a klín.

Bezpečnost práce se štípačkou

Důraz na bezpečnost práce je třeba dávat při jakékoli činnosti. U vertikálních štípaček je typická pozice ve stoje, takže si nebudete nijak ničit záda. Horizontální modely disponují velkým rámem, díky kterému se taky nebude nutné nijak výrazně hrbit. U obou typů je třeba být velmi obezřetný kvůli vysoké hmotnosti zařízení. Stabilita je nesmírně důležitá.

Štípačka dřeva,Štípačky dřeva,Štípačky na dřevo,Štípačka,Kuželová štípačka

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *