Jak řešit výběr štípačky na dřevo

Štípané dřevo

Štípačka dřeva se řadí mezi nástroje, bez kterých se většina domácích kutilů nedokáže obejít. Tento vynikající pomocník zahrádkářů se ovšem vyrábí v mnoha různých provedeních, a tak není od věci soustředit se přesně na to, podle čeho byste měli štípačku na dřevo vybírat. Velmi důležité jsou mnohé aspekty. Jmenovat bychom mohli například ekonomičnost a ekologičnost provozu, pořizovací náklady anebo typ zařízení. K dispozici jsou štípačky vertikální i horizontální. Podívejme se tedy podrobněji na tato základní kritéria mnohem podrobněji. Nabízíme vám menší návod.

Princip fungování štípaček a jejich typy

Štípačky na dřevo jsou poháněny elektrickým nebo spalovacím motorem. Spodní stolice je jakýmsi protikladem štípacího klínu, který jde proti ní. Kmen je zároveň držen v potřebné poloze. Co se týká dvou základních modelů, pak u horizontálního je typické držení klínů ve vodorovné poloze. Průměr kmenu se musí v maximu pohybovat okolo 20 cm. U vertikálních se setkáváme s vyšším výkonem. Není problém přeštípnout kmeny průměru okolo až 35 cm. Prvně jmenované jsou levnější a dají se koupit okolo 5 000 korun. Vertikální stojí cca okolo 15 000 korun.

Podle čeho dále vybírat?

V první řadě je zapotřebí předznamenat, že se vyplatí nakupovat přímo u výrobců. Hobby markety často nabízejí ne příliš kvalitní modely, které se cenově pohybují sice nízko, ale nejsou spolehlivé. Pokud štípačku používáte často a máte velké průměry kmenů, pak volte vertikální. Horizontální štípačky jsou naopak optimální při menší frekvenci používání. Jsou skladné a mají minimální hmotnost. Součástí sériové výroby by určitě měly být takové komponenty, jakými jsou štípací kříž a klín.

Bezpečnost práce se štípačkou

Důraz na bezpečnost práce je třeba dávat při jakékoli činnosti. U vertikálních štípaček je typická pozice ve stoje, takže si nebudete nijak ničit záda. Horizontální modely disponují velkým rámem, díky kterému se taky nebude nutné nijak výrazně hrbit. U obou typů je třeba být velmi obezřetný kvůli vysoké hmotnosti zařízení. Stabilita je nesmírně důležitá.

Štípačka dřeva,Štípačky dřeva,Štípačky na dřevo,Štípačka,Kuželová štípačka

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.