Jak pěstovat slunečnice jako trvalky? Rozzáří zahradu v čase babího léta a podzimu

slunečnice

Slunečnice jsou atraktivní. Na zahradě si je můžete pěstovat i jako trvalky, které není třeba každoročně vysévat. Rozhodně si nezadají co do velikosti s jednoletkami. Rozzáří vaši zahradu i v průběhu babího léta a podzimu.

Slunečnice coby nezničitelné trvalky

Nezáleží na tom, zda je vysadíte u plotu nebo zakomponujete do záhonu, neboť vždy krásně vyniknou. Zkrášlí každý exteriér. Slunečnice mohou kvést až do pozdního podzimu. Je třeba, abyste jim odstraňovali odkvetlé květy, což podpoří tvorbu dalších. Samozřejmostí je nezbytná péče, tj. potřebná vláha, dostatek živin. Půdu v okolí rostlin je dobré pravidelně kypřit a udržovat bez plevele. Vysokým slunečnicím zajistěte oporu. Které druhy jsou vhodné pro pěstování v exteriéru?

Slunečnice tmavočervená

Typické jsou okrajové, jazykovité květy úborů, které jsou zářivě žluté, avšak střed je ve zbarvení hnědo purpurové barvy. Úbory zpravidla bývají okolo 10 cm a rozvíjejí se v srpnu a září. Některé odrůdy můžou mít květenství ještě o něco větší. Jedná se o trsnatou trvalku, která dorůstá do výšky až 2 m a široká je okolo ½ m. Proto je třeba sázet na metr čtvereční nejvýše 2 sazenice. Ideální je lehce zásaditá, humózní a propustná půda s dostatkem vláhy. Kvete na plném slunci, nicméně snese i polostín. Jednou za pár let, ideálně po 3 až 5 letech, rostlině prospěje zmlazení rozdělením trsů. Na jaře či na podzim přesaďte okrajové části trsu, ze kterých vám dorostou nové vitální rostliny.

rostliny

Foto: Pixabay

Slunečnice obrovská

Jméno hovoří za vše. Je zcela pravdivé. Tato slunečnice dorůstá do výšky až 3 m. Ozdobena je mnoha úbory, a to od září až do zimy. Obvykle jsou sluníčkově zlaté barvy, nicméně zajímavý je i kultivar s jemně krémovým květenstvím. Slunečnici obrovské se daří ve výživné a propustné půdě s dostatkem vláhy a živin.

Slunečnice vrbolistá

Vyniká atraktivním a neobvyklým olistěním. Díky tomu je vskutku ozdobou zahrady i v období, kdy nekvete. Nicméně na podzim, tj. v říjnu a listopadu rozkvétá množstvím zlatavých a okolo 7 cm velkých úborů, typické pro vytrvalé slunečnice. Dorůstá do výšky 2 až 2,5 m. Slunečnice je poměrně široká. Z toho důvodu se sází na metr čtvereční jen jedna sazenice. Rostlině se daří v propustné půdě. Díky úzkým listům má nižší nároky na vláhu než ostatní druhy.

Zdroj: ireceptar.cz, receptyprimanapadu.cz

Náhledové foto: Pixabay