Jak na zazimování cibule, kterou jste zasadili na podzim

Cibule

Keře a nízké rostliny máte zazimované, oleandr v květináči máte umístěný ve sklepě či v garáži, zahradnické náčiní je očištěné, a tak se těšíte na následující sezónu, kdy bude zahrada opět hýřit barvami a dobrotami? Avšak věděli jste, že i v listopadu můžete sázet zeleninu? Rozhodně! Například zmíněnou cibuli, kterou si vychutnáte již brzy na jaře.

Listopadové sázení a jeho výhody

Cibulky, které sázíme na podzim, budou na jaře chutnější, ale také větší. To ovšem není jediná výhoda, protože podzimní výsadba dopřeje zelenině čas pro získání silného kořenového systému. A jako poslední z výhod, kterou považujeme za velmi důležitou, je ochrana před škůdci, kteří přes zimní období dopřejí zahrádkářům klid a svoji přítomnost jim připomínají až opět na jaře. To už ale budete sklízet sladkou a šťavnatou cibuli, která bude plná vitamínů a minerálních látek. 

Vyberte takovou odrůdu, která vydrží zimu

Co se zmíněného mrazu týče, máme dobrou i špatnou zprávu. Mnoho zkušených pěstitelů říká, že pokud přijdou suché a zdlouhavé mrazy bez pokrývky sněhu, velká část cibule pomrzne. Pokud takzvané holomrazy přijdou, můžete se pokusit o doplnění nahodilých ztrát pomocí hustšího sázení cibulek.

CibuleCibule: Foto Pixabay

A co se týče odrůdy, která bude odolnější než ty ostatní, určitě sáhněte po ozimé cibulce. Mezi tradiční odrůdy patří Hiberna a Augusta. Vedle nešlápnete ani s Hibernou či Gerdou. Zmíněná Hiberna je navíc více výnosná a dobře odolává nepříznivým vlivům. Gerda zase nabídne vyšší obsah vitamínu C, který je bezpochyby po zimním období důležitý.

Sázíme podzimní cibuli

Malé cibulky dáváme hlouběji než při výsadbě na jaře. Opodstatnění to má jednoduché – cibulky na podzim nesmí vylézt nad povrch, musí být chráněny před mrazem. Takže je umísťujte nejlépe deset centimetrů pod zem. A co se týče mezery mezi jednotlivými cibulkami, tak přibližně patnáct centimetrů bude stačit. Následně sazenice přikryjte zeminou, zalijte, a abyste ji řádně zazimovali, přikryjte ji netkanou textilií. Pokud napadne sníh, nechte jej a radujte se, protože sníh je spolehlivou ochranou sazeniček.     

https://izahradkar.cz/zahradkari/blog/okenko-do-zahrad-ivana-dvoraka/jake-ma-vyhody-cibule-vyseta-v-lete-ci-sazena-na-podzim/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-prezimovat-cibuli-30001112.html

Cibule. Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.