Lagenárie

Jak na větší úrodu lagenárií

Indické okurky alias lagenárie (Lagenaria siceraria) dokáží zastoupit okurku i cuketu, pokud jim dáme na zahradě šanci. Pocházejí z Afriky a původně se používaly hlavně jako nádoby na vodu. Mladší plody se však uplatní i jako zelenina musíme je však sbírat dříve, než zhořknou.

Vyžadují velmi výživné půdy a slunečné místo. Jinak nejsou na pěstování příliš náročné, přesto bývají na našich zahradách k vidění jen zřídka. Důvodem jen nejspíš jejich nevýrazná chuť, která se uplatní spíše ve spojení s jinými ingrediencemi. Plodů však dokáže dobře pěstovaná lagenárie nasadit opravdu hodně.

Tajemstvím úspěchu je správné zaštípnutí

Možná to nevíte, ale nejvíce samičích květů tvoří lagenárie na bočních výhonech. Mimochodem, podle barvy okvětních lístků je poznáte snadno. Vždy totiž kvetou bíle, zatímco ostatní cukety nabídnou barvu žlutou. A jak jejich tvorbu podpořit?

Lagenárie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlavní výhon zaštípněte včas – nejlépe hned na začátku vegetace, kdy doroste délky okolo jednoho metru. O nic víc se starat nemusíte, květy bez problému opyluje hmyz. Pokud si však chcete úrodu přece jenom pojistit, odtrhněte brzy ráno samčí květ a jeho tyčinkami potřete blizny na samicích květech. Ani nepříznivé počasí, které opylovačům nepřeje, tak vaši úrodu neohrozí.

Jak poznat zralou lagenárii

Všeobecně se ví, že velké plody dřevnatí, ovšem už i ty relativně malé dokáží překvapit svou nepříjemně hořkou chutí. A jak se vyvarovat přešlapům? Posuzujte zralost lagenárií tak, jak to dělají v Asii. Plod jednoduše ohněte v prstech. Pokud se vám to bez potíží podaří, je už připravený ke sklizení. Ovšem jakmile se zlomí, bud už nejspíš příliš starý a hořký.

Některé typy lagenárií lze sklízet i po částech. Mladá část plodu se odřízne k jídlu a zbytek se na rostlině ponechá. Dále přirůstá a nakonec se může proměnit třeba v dekorativní nádobu nebo hudební nástroj.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *