Jak na uchování dýně

Uskladnění dýně

Dýně je výborná jak na slano, tak nasladko. Chutná dětem i dospělým. A abyste si ji mohli připravit i v zimě, je třeba dýni správně uskladnit. Jak na uchování dýně se dozvíte v dnešním článku.

Kterou dýni uskladnit?

Proto, aby skladování dýně bylo úspěšné, musíme ze všeho nejdříve vybrat správnou dýni, potažmo její stopku. Určitě neberte dýni s čerstvou a měkkou stopkou. Zaměřte se spíše na ty zaschlé. Stopku dýně před uchováváním však nikdy neodstříhávejte. K uchování volte ty dýně, které nejsou měkké, potlučené ani nahnilé. Je to stejné jako s jablky. Také neskladujete nahnilá jablka. Oblíbeným druhem na pěstování i uchování je dýně Hokaido.

Dýně a uchování

Uchování dýní přes zimu je možné několika způsoby. Dýně můžete kandovat, vytvořit pyré nebo zavařit do kompotu. Dýně se však dá i zamrazit. Třeba muškátovou dýni nakrájíte na měsíčky, vydlabete semínka a následně vložíte do igelitových sáčků a dáte do mrazáku. Každý však nemá tak objemný mrazák, aby do něj vložil i 20 tykví dýně. Nebo prostě jen nechcete mít mrazák plný dýní a třeba radši volíte dýni čerstvou nežli mraženou. V tom případě je možné dýně uskladnit klidně i v obývacím pokoji nebo ideálně na chodbě a zároveň si tímto způsobem vyzdobíte i byt. Dýně však musí mít ze všech stran přísun vzduchu. Teplotu snižujte pozvolna, ale pro domácí uskladnění si vystačíte i s chladnější chodbou a hlavně v suchu. Takto uchováte dýni hokaido i další druhy.

Do lednice ne!

V žádném případě však neskladujete dýni v lednici. Vlhkost dýním totiž nesvědčí. Takže ani uchovávání dýni ve sklepě není dobrou volbou. A to, i pokud máte suchý sklep. Není to záruka, že dýně plíseň nechytí. Jestliže vás ani odborné rady nepřesvědčí o uskladnění dýní do sklepa, vytvoře jim alespoň příjemné ležení na dřevěných roštech, tak aby se dýně nedotýkaly mezi sebou. Jak tedy uvidíte v obchodech dýně naskládané na sobě, můžete si být jisti, že vám příliš dlouho nevydrží.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.