Jak na plíseň přírodní cestou? Zbavíte se i té černé, na kterou téměř nic nezabírá

Černá plíseň se může stále objevit i v těch nejčistších koupelnách, sklepech, podkrovích a všude, kde se hromadí voda a vlhkost. Černá plíseň může být nebezpečná pro vaše zdraví, způsobuje hlavně dýchací problémy a u nemocných jedinců vede až k pneumonii. Jak se jí zbavit co nejpřirozenější cestou?

Roztok oleje z čajovníku

Je to přírodní fungicid, který může fungovat jako čisticí prostředek i prevence proti návratu plísní. Smíchejte 1 čajovou lžičku oleje z čajovníku a 1 šálek vody, roztok protřepejte a nalijte do láhve s rozprašovačem. Roztok nastříkejte na postiženou oblast, nechte hodinu schnout a poté otřete hadříkem.

Extrakt z grapefruitových semen

Jeho hlavními sloučeninami jsou polyfenoly, známé jako limonoidy, a naringenin, které pomáhají při zabíjení bakterií v prádelně, čištění koberců i pro dezinfekci a sterilizaci prostor. Smíchejte asi 10 kapek oleje s 1 šálkem vody a nalijte roztok do láhve s rozprašovačem. Postiženou oblast postříkejte, nechte 10 až 60 minut působit, a následně ji setřete hadříkem.

Plíseň

Foto: Pixabay

Jedlá soda

Smíchejte směs 50/50 jedlé sody a vody, dokud nevytvoří pastu. Tato směs se nejlépe používá k odstranění lehčích skvrn od plísní a zabránění budoucímu růstu. Po nanesení pasty na problémovou oblast použijte malý kartáček, abyste seškrábli všechny skvrny. Dále smíchejte 2 lžíce jedlé sody se 2 šálky vody, promíchejte a směs nalijte do láhve s rozprašovačem. Postiženou oblast postříkejte a dále se jí nedotýkejte. Tato směs poslouží jako prevence před tvorbou nové plísně.

Ocet

Bílý ocet je cenově dostupným přírodním řešením pro odstranění černé plísně. Jeho antibakteriální kyselé vlastnosti jsou přesně to, co v boji s plísní potřebujete. Nalijte nezředěný ocet do lahve s rozprašovačem a nastříkejte jej přímo na skvrny. V případě lehké plísně postačí setření octa hadříkem. Pokud to nebude fungovat, použijte starý kartáček na zuby, kterým plíseň vydrhnete. Nechte ocet uschnout a následně jej setřete vlhkým hadříkem.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/poradi-si-prirodni-metody-s-plisni-v-byte-otestovali-je-14587, https://prima-receptar.cz/jak-se-zbavit-plisne-ze-sten-rychle-a-snadno/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)