Jak na pěstování citronů doma – vyšlechtěné odrůdy citrusů zvládnou i naše podmínky

Plodiny prodávané v obchodech, nejsou většinou takové chutné jako ty, které si vypěstujete sami. Většina zahrádkářů to dokáže posoudit především při srovnání jahod, rajčat či broskví. Ale ti, kteří se rozhodli pěstovat citrusy, nedají dopustit ani na vlastní mandarinky nebo citrony.

Pokud byste se také chtěli těšit z úrody vlastních citronů, měli byste pamatovat alespoň na základní péči o citrusy.

Co potřebují citrusy ke své spokojenosti

Citrusům vyhovuje mírně kyselý až kyselý substrát, který si i po delším čase zachová lehkou vzdušnou strukturu. Zalévat je musíte podle toho, kdy to potřebují rostliny a ne tehdy, když to vyhovuje vám nebo když si vzpomenete. Více vláhy potřebuje citroník během růstu a když vytváří plody. Během zimy byste mu měli dopřát odpočinek. Od března však je již třeba zálivku postupně zvyšovat.

Vybírejte odrůdy, kterým nevadí zimní pobyt v prosvětlené chladnější zahradě, ale zároveň milují letnění. Takové jsou ideální. V našich podmínkách totiž citroníky zimu obvykle venku nepřežijí (byť se čas od času v rukou zkušených zahrádkářů najdou výjimky).

Citrony

Foto: Pixabay

Pohlídejte si i přesazování

Vždy na jaře, když jsou tyto rostliny po období vegetačního klidu odpočaté a znovu začínají růst, je ten nejvhodnější čas na jejich přesazování. Kromě většího prostoru pro kořenový bal jim tak zajistíme i zvýšený přísun výživy, vody a větší stabilitu.

Mladé citrusy přesazujeme každý rok, později stačí jednou za 2 až 3 roky v závislosti na rychlosti růstu. Starší jedince přesazujeme pouze tehdy, když jsou zcela prokořeněné nebo se kořenový bal jednoduše vytlačuje z nádoby. Pokud starší jedince nechceme přesazovat, stačí, pokud vyměníme horní nebo vyčerpanou zeminu za novou. To nám pomůže ušetřit místo na terase. A nezapomeneme ani na důkladné hnojení po celou vegetační sezónu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-citrusy-navod-pro-zacatecniky

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)