Jak na pěstování bougainvillea

Poměrně často skloňovaný rod bougainvillea se skládá z celkem 14 různých jednak stromovitých a jednak popínavých druhů rostlin. Svůj původ má v Brazílii a také v amerických tropech. Řadí se tedy mezi tropické a subtropické rostliny. Typické jsou zejména špičatými kopinatými listy a také zvlněnou čepelí po celém kraji. Charakteristické jsou i řapíky, a to v délce od 3 do 5 centimetrů. Zapomenout nelze ani na to, že řapíky jsou pokryté rezavou či do bíla zbarvenou plstí. Tradičně kvetou v měsících květnu a červnu. Dlouhý tenký květ s kalichem je odměnou každého pěstitele. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem bougainvillea pěstovat.

Slunné stanoviště jako základ

V létě musí být jakákoli rostlina z čeledi bougainvillea na slunném a teplém stanovišti. V zimním období si vyžaduje také poměrně vysoké teploty, a to kolem 20 stupňů Celsia. Optimální je místo na okně. V bytě je vůbec rostlinám tohoto druhu dobře, jelikož jim nevadí suchý teplý vzduch. Pokud dáte bougainvillea do stínu, můžete se rozloučit s květem. Při styku s chladným prostředím shazuje listy a mnohdy i květy.

Zálivka a hnojení

V zimním období stačí zalévat mírně, nicméně nesmí dojít k zaschnutí rostliny. Od března již můžeme přidávat na intenzitě a dát ji do tepla. Když nasazuje do květů, potřebuje extrémní množství vody. Mnohdy se doporučuje ponořit do vody komplet celou rostlinu. Od konc května do srpna je vhodné ji hnojit tekutým hnojivem. Do půdy se nebojte přidat i trochu hnědého uhlí, které upraví prostředí.

Nezbytnost přesazování

Určitě je třeba upozornit i na nutnost přesazování bougainvillea. Každým rokem byste měli dát rostlinu do lehčí zeminy s přídavkem pilin. Bude se jí díky tomu dařit mnohem lépe. Přesazování bougainvillea je třeba realizovat v době vegetačního klidu, tedy po letní sezoně. Předejdete tak tomu, že rostlina uhyne.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.