Jak na pěstování batátů

Batáty

Znáte batáty? S největší pravděpodobností ano, a to jako sladké brambory pocházející z oblastí Jižní Ameriky. Batáty určitě patří mezi potraviny, které jak svou skvělou chutí, tak i obsahem tělu prospěšných látek stojí za to mít čas od času na talíři. Připravit si z nich lze jak třeba kaši, tak je nastrouhat anebo není problém dát si vynikající zapékané pokrmy nebo cokoli jiného. My si batáty představíme a následně také poukážeme na zásady jejich pěstování. V našich podmínkách už se s nimi musí také počítat. Ptáte se, jak na pěstování batátů? V následujících řádcích vám na tuto otázku odpovíme.

Batáty

Krátká charakteristika batátů

Batáty jsou plody tropické či subtropické rostliny povijnice batátové. Pěstují se tradičně hlavně v subtropech a tropech. Odtud pocházejí i ty, jež jsou k dispozici v supermarketech. Nejčastěji se s nimi setkáme ve Venezuele, Kolumbii a Yucatanu či některých jiných zemích. V kuchyni se využívají výhonky mající velikost cca od 0,5 do 5 kg. Záleží na kultivaru a podmínkách, v nichž se pěstuje. Výhonky se mohou dorůst až 5 metrů.

Kdy a jak se batáty vysazují?

Jestliže se rozhodnete batáty vysazovat, učiňte tak v květnu. Venku by ještě neměly hrozit mrazy. Rostliny nesnášejí teploty padající pod 5 stupňů Celsia. Teplota půdy se v době vysazování musí pohybovat okolo 18 stupňů v hloubce nějakých 10 cm. Sazenice se kladou do řádků přibližně 30 cm od sebe, přičemž vzdálenost řádků by měla činit 120 cm. Škůdců se u batátů obávat nemusíte, prakticky neexistují.

Sazenice batátů

Batáty vyžadují správné podmínky

Než se zaměříme na podmínky pro pěstování batátů, vyplatí se jmenovat některé nejznámější odrůdy. Jde především o následující kultivary:

  • Beauregard se suchou oranžovou dužinou,
  • O´Henry s unikátní chutí připomínající ořechy a med,
  • fialové sladké batáty s fialovou dužinou,
  • Bush Porto Rico se žlutou slupkou a dužinou
  • Carver s tmavě oranžovou dužinou,
  • a mnohé ostatní.

Co se týká pěstebních podmínek, je vhodné pěstovat batáty ve skleníku či fóliovníku. Jen tak suplujete tropické a subtropické prostředí. Optimální teplota by se měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. Hodnota pH půdního podkladu má oscilovat okolo 6, tedy mělo by být mírně kyselé. Půda by měla mít i podíl písku. Batáty dobře nerostou v čistě jílovitém podkladu. Více informací se dozvíte na Bataty.cz.

Batáty odrůdy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.