Jak na kvetení orchidejí: Nejen rýže je pro květinu doslova zázrakem

Orchidej

Milujete pohled na krásně kvetoucí orchideje? Aby ne, jen těžko se omrzí. Ne vždy se ale podaří rostlinu pěstovat tak, aby vám takovouto radost skutečně udělala. Ideální je proto najít nějaké zajímavé triky, díky nimž bude orchidea kvést. My se na některé podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Hodně oblíbený je především ten s rýží. Nestojí skoro nic a puky se objeví záhy potom, co rýži využijete.

Obyčejná voda po vaření rýže

Také vyléváte vodu z rýže poté, co si na samotné rýži pochutnáte? Jasně, co také s ní? Pokud si ji ale necháte a vychladne v lednici, stane se pro vaše orchideje doslova elixírem. Obsahuje totiž spousty vitamínů a minerálů. Konkrétně jde o vitamíny B, tedy B1 a B2, mimo jiné se ve vodě nachází také fosfor, draslík nebo dusík a zapomenout nemůžeme ani na sacharidy, tuky a škroby. Jde zkrátka o komplexní elixír živin, které orchidea ke svému zdárnému růstu potřebuje. Jinak by mělo stačit rýži ve vodě pouze nechat vyluhovat. Nutné není ani vaření.

Rýže

Vařená rýže: Foto Pixabay

Jednoduchá příprava i využití vody z rýže

Přesně tak, nejde o nic složitého. 50 gramů rýže se namočí do 500 ml vody a nechá vyluhovat 24 hodin. Následně se voda scedí a máte hnojivo hotové. Orchideu a podobné květiny zaléváme touto vodou jednou za 15 až 20 dní. Pozor si dejte jen na to, aby měla voda pokojovou teplotu. Studená by určitě rostlinám nepomohla.

Banánová slupka se vyplatí

Levný je také trik s banánovou slupkou. Ideální je takzvaný banánový čaj pro orchideje. Jeho výroba je jednoduchá. V první řadě je třeba nechat banánovou slupku vysušit, poté ji rozemelete na prášek a přidáte jednu čajovou lžičku tohoto prášku do 200 ml vroucí vody. Po vychladnutí můžete rostlinu zalít. Jinak lze nechat také banánové slupky luhovat ve vodě a pak využít směs na zalití rostlin. Na 2 slupky se používají 2 litry vody. Luhovat se směs nechá 2 dny. Kapalina se pak ředí vodou v poměru 1ku 1.

Banánové slupkyBanánová slupka: Foto Pixabay

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32253516/, redalyc.org

Orchideje: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.