Jak na dřevěný venkovní nábytek? Není třeba kupovat nový, stačí ho renovovat

dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek má svůj půvab. Nikdy nezevšední. Avšak jeho vystavení klimatickým vlivům vyžaduje pravidelnou péči. Není třeba se vzdát krásného zahradního nábytku. Stačí ho renovovat. Poradíme, jak na to, aby vám další sezónu opět skvěle sloužil.

Dřevěný nábytek navodí útulnou a hřejivou atmosféru v exteriéru. Vyniká dlouhou životností, kvalitou. Avšak díky vystavení povětrnostním vlivům a nepříznivým podmínkám vyžaduje pravidelnou péči. Zásluhou toho bude opět jako nový, zároveň prodloužíte jeho životnost. Jak na to?

Odstranění zašedlého vzhledu

Zde se nabízí dvě možnosti, jak se zbavit stop času. Jedna z nich je, že použijete čistič na dřevo. Druhou možností je zbroušení dřeva. Pokud se rozhodnete pro čistič na dřevo, tak ho naneste štětcem a po dobu zhruba hodiny nechte působit. Dřevo ho náležitě vsákne, díky tomu se obnoví kresba dřeva. Pokud se stane, že vám místy zůstaly šedé fleky, tak nátěr zopakujte. V případě, že je vše v pořádku, opláchněte dřevo vodou.

Zašedlý vzhled můžete odstranit zbroušením. Pokud chcete následně pokračovat lazurou, je nutné ošetřit dřevěný nábytek impregnací proti škůdcům a houbám.

nábytek

Foto: Pixabay

Nátěr ochranným olejem

V rámci pravidelné péče je třeba provést nátěr ochranným olejem, který je nejlepší provést před zahájením sezóny a znovu právě nyní po skončení. Olej je třeba zvolit podle druhu dřeva, tj. například teakový či eukalyptový nábytek potřebuje na ošetření speciální přípravky. Avšak ani to nejkvalitnější dřevo neodolá dlouhodobému dešti. Je tak vhodné i během léta chránit nábytek před deštěm a bouřkou plachtou.

Běžné pravidelné čištění

Pro běžné čištění si vystačíte s vodou a saponátem určeným na dřevo. V případě odolnější nečistoty, jako je bláto, zaschlé jídlo apod., použijte jemný kartáč a špínu opatrně odstraňte. Pro pravidelnou péči je vhodné použít také prostředek, který kombinuje ochranný olej a alkohol. Ten dřevo vyčistí a současně vyživuje.

Zdroje: tyden.cz, mujdum.cz