Jak je to s hnojením jahod? Káva, banány i hořká sůl zajistí bohatou úrodu

jahody

Jak zajistit bohatou úrodu jahod? Co udělat, abyste sklízeli krásně červené a sladké plody? Nezanedbejte správné hnojení. Vyrobit si ho můžete snadno doma.

Jak je to s hnojením

Otázka ohledně hnojení se odvíjí s ohledem na půdu. Pokud máte jahody v půdě bohaté na kompost, hnojení bude stačit jen lokálně v malé dávce. Pakliže pěstujete jahody na půdě, která nemá dostatek potřebných živin a minerálů, je třeba pro zdravý růst rostliny a bohatou úrodu nezbytné hnojit. Tím se zvýší kvalita i velikost plodů. Nezapomeňte, že půdu každé čtyři roky je třeba obměnit.

Nejlepší je zákvas z kopřiv

Přírodní hnojivo z čerstvých kopřiv prokáže význačnou službu, je velmi účinné a prakticky vás nic nestojí. Potřebujete větší kbelík, který naplníte do jeho tří čtvrtin čerstvě nasekanými kopřivami, zalijete až po okraj dešťovou vodou. Vzniklou směs nechte odstát dva až tři týdny, ale denně pečlivě promíchejte. Po uplynutí doby by měl být roztok zkvašený a připravený k použití. Obdobnou službu prokáže i přeslička.

Hnojení kávou a banány

Káva prospívá jahodám. Před zaléváním jahod nasypte kávovou sedlinu okolo rostliny, nebo si můžete vyrobit směs na zalévání. V tomto případě vám postačí dva šálky sedliny zalít cca dvěma litry vody, nechat přes noc odstát. Jen pozor na to, že hnojení kávovou sedlinou by se nemělo u jahodníků přehánět.

Jahodníkům prospějí i banány, neboť obsahují draslík, který dodá rostlinám na odolnosti proti bakteriím i houbovým chorobám. Banánové slupky stačí namočit přes noc do vody jako kávovou sedlinu a uvařit z nich tzv. banánový čaj.

kávová sedlina

Foto: Pixabay

Epsomská neboli hořká sůl

Epsomská sůl má vliv na zlepšení kvetení a plodnosti, k tomu se předpokládá, že i odpuzuje nenasytné slimáky. Ze soli můžete udělat zálivku, kterou použijte v dávkování jedna polévková lžíce soli na čtyři decilitry vody.

Zdroj: ireceptar.cz, denik.cz

Náhledové foto: Pixabay