Aby muškáty bohatě kvetly: hnojení, dostatek slunce a zálivky

Muškáty

Muškáty jsou oblíbené rostliny, které produkují květy nejrůznějších barev. Oblíbené jsou zejména proto, že jsou nenáročné. Pokud je před zimou schováte dovnitř, abyste je uchránili před zimou, vykvetou vám i napřesrok. Navíc z jedné vzrostlé rostliny můžete díky prořezávání a zakořenění řízků získat bezpočet dalších nových rostlin zdarma. Jak to udělat, aby vám letos bohatě vykvetly?

Muškáty potřebují dostatek slunce

Muškáty jsou odolné rostliny, které se vypořádají s téměř jakýmikoli podmínkami. Avšak pouze ty muškáty, které mají optimální podmínky pro růst, mohou produkovat obrovské množství květů. Muškáty potřebují v létě asi 4 až 6 hodin slunečního záření denně. Vždy je zapotřebí nenechat půdu zcela vyschnou. Pravidelně ji kontrolujte. Práci vám mohou usnadnit samozavlažovací truhlíky, které pojmou větší množství vody najednou.

Muškáty
Foto: Unsplash

Prořezáváním vytvoříte více prostoru pro květy

I když se toho možná bojíte, prořezávání muškátů jim ve skutečnosti prospívá. Po jarním rozkvětu můžete rostlinu seříznout o třetinu a odstranit všechny odkvetlé květy. Zaměřte se na odstranění dlouhých stonků, které mají méně listů a květů. Díky tomu vyrostou čerstvé listy, které budou zdravější a silnější. A samozřejmě více pokvetou.

Muškáty nerady stojí ve vodě

I když si muškáty poradí v téměř jakékoli půdě, nekvetou, když je půda špatně propustná. Promočená půda může navíc způsobit hnilobu kořenů, což je problém, se kterým byste se jistě nechtěli potýkat. Správné odvodnění půdy můžete zajistit pravidelným přesazováním nebo přidáním organického materiálu do půdy, jako je farmářský hnůj, kompost aj. Ty zároveň dodají půdě živiny, které pak rostlina může využívat pro bohaté kvetení.

Hnojení podpoří kvetení

Muškáty obvykle rostou dobře i bez hnojení. Pokud je chcete podpořit v kvetení, je dobré jim hnojivo přidat. Můžete použít speciální hnojivo na muškáty. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, která stimulují spíše růst zelené části rostliny. První hnojivo je dobré použít ihned po výsadbě.

Muškáty mohou vyžadovat dělení

Pokud vaše rostlina nechce kvést, může to být způsobeno i tím, že se jedná o starou rostlinu. Pomoci jí můžete dělením. Jedná se o jednoduchý proces, který zvládne i nováček mezi zahradníkem. Zde je postup krok za krokem:

  1. Na podzim vyjměte rostlinu z květináče (pokud odumírá, můžete začít i na jaře – ještě než začne růst).
  2. Oklepejte přebytečnou půdu a poté rozdělte shluk na jednotlivé kousky. Dřevnaté částí můžete rozlámat na kousky. Dbejte, ať každý kousek má kořeny a dva až tři výhonky.
  3. Tyto kousky znovu zasaďte v dostatečně velkých nádobách. Můžete též použít hnojivo. Brzy se z nich stanou plnohodnotné rostliny.

Zdroje info:

https://www.weekand.com/home-garden/article/soil-requirements-geraniums-18033099.php

https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-keep-geraniums-blooming

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!