Jak eliminovat kadeřavost broskví postřiky

Kdo by nechtěl mít doma krásné broskve? Asi všichni. Nejednomu sadaři ale dokáže zhatit úrodu kadeřavost broskví. Jedná se v podstatě o nejzávažnější houbovou chorobu, která může broskvoně postihnout. Původcem nemoci je houba Taphrina deformans, která dokáže přezimovat v korunách stromů a infikuje mladé lístky do délky 15 centimetrů. Na listech tak uvidíme červené či zelené puchýře, které negativně ovlivňují jejich růst. Listy se postupně uvolňují díky schnutí a nakonec upadnou. Houba přechází i do dřeva, které se postupně deformuje.

Vývojový cyklus houby

Není také od věci znát vývojový cyklus této houby. První příznaky onemocnění jsou patrné již v průběhu května a června. Vytváří se blastospory, díky kterým pak houba dokáže přezimovat. Přežít mohou klidně i po dobu jednoho roku. K infikaci stromů dochází zejména v době, kdy jsou větve a pupeny vlhké. Nejčastěji jde tedy o čas po dešti při teplotě kolem 5 stupňů Celsia a výše. Nejvhodnější teploty pro rozšíření infekce jsou okolo 20 stupňů Celsia.

Jak můžeme stromy ochránit?

Nepřímá ochrana stromů je účinná jen velmi málo. Optimální je koupit co nejvíce rezistentní odrůdu. Při velmi silném napadení se vyplatí přihnojit ledkem vápenatým a zavlažovat. Když otrháte silně zničené a deformované listy, nic nevyřešíte. Přímá ochrana spočívá v ošetření v raném stádiu, kdy se nalévají pupeny. Při vyšších teplotách je postup infekce maximálně rychlý a celý strom je infikován do 2 až 3 týdnů. Při chladu stromy raší mnohem pomaleji a postup je odhadován na 5 až 6 týdnů.

Prostředky k ochraně

Stoprocentně účinkují na kadeřavost broskví postřiky. Výborné jsou hlavně měďnaté fungicidy mající skutečně vysokou účinnost. Umí zamezit i napadení dřevnatých částí stromu. Ošetřit strom byste měli v době objevení se pupenů. Někdy se mohou pupeny nalévat již v období konce ledna, na což je třeba dát pozor. Z postřiků jmenujme třeba Champion 50 WP či, Kuprikol 50 nebo Cuprocaffaro a Funguran–OH 50 WP.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.