Jak na čištění zubů u pejsků

Čistění zubů je pro člověka nedílnou součástí pravidelné hygieny. U domácích zvířat jej ale často opomíjíme a nedbáme na to, aby zuby našeho mazlíka vypadaly hezky. Po čase se zanedbaná dentální hygiena na zubech psa stoprocentně projeví, a to zejména skvrnami a také kazy. Zuby pejskovi mohou také předčasně vypadat ven. Pokud nevíte, jak by měla péče o zuby a chrup psa vypadat, přečtěte si následující text, v němž vám mnohé prozradíme.

Několik cenných rad úvodem

Velmi důležitý je při čištění chrupu psa logicky zubní kartáček. Rozhodně nepoužívejte klasické určené pro lidi, ale zvolte speciální zubní kartáčky pro psy. Ty jsou konstruované přesně tak, aby vyhovovaly potřebám pejska a přizpůsobily se jeho tlamě. Velmi důležitá je i zubní pasta, jejíž chuť je taktéž ryze specifická. V každém případě začněte již v době, kdy máte doma štěně. V dospělém věku si pejsek mnohem hůře přivyká na tento pravidelný rituál.

Technika čištění zubů u psa

Na počátku je zapotřebí, aby si pes zvykl na zubní pastu. Ideální je, když vyberete kvalitní zubní pasty pro psy, které jsou typické svou chutí a složením, jež vašemu mazlíkovi bude vyhovovat. Klidně mu dejte ochutnat na prstu. Po této ochutnávce již vezměte kartáček na zuby s pastou a chyťte psa za tlamu tak, aby nemohl žvýkat. Začnete se špičáky. Zubní kartáček musí být v poloze šikmo k samotné linii dásní. Postupujete od okraje dásní po špičku zubu. Po špičácích budete pokračovat krouživým pohybem kartáčku až dozadu k posledním zubům. Nakonec podržíte tlamu zavřenou a vyčistíte řezáky, které jsou nejcitlivější.

Jak často je vhodné čistit psovi zuby

Pokud se dostanete k čištění chrupu vašeho pejska jednou týdně, mělo by to stačit. Někteří psi si dokážou udržet zuby bílé klidně i po dobu 14 dnů. U určitých ras je vhodné čistit i dvakrát za týden. Dobré je používat dentální hračky a další potřeby pro psy, které napomohou udržení krásného zdravého chrupu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.