Banány na kolečka

Jak efektivně předejdete ztmavnutí nakrájeného banánu

Nakrájeli jste banán na plátky, kostičky nebo jiné tvary? Zřejmě jej budete chtít později použít do nějakého ovocného salátu. Než si ale připravíte mnohé jiné ingredience, zřejmě dojde k jeho ztmavnutí. To si samozřejmě nepřejete, a tak stojí za to podívat se na způsoby, jež onomu nepříjemnému ztmavnutí zamezí. Tradičně se za tímto účelem používají ovocné šťávy. My se na některé základní podíváme v následujících řádcích.

Spousta ovocných šťáv

Optimální volbou jsou samozřejmě ovocné šťávy. Na trhu jich najdeme spousty v konzervované podobě. Máte-li možnost, vsaďte na úplně čerstvé. Vynikající volbou mohou být kupříkladu šťávy z:

  • pomerančů,
  • citronů,
  • ananasů,
  • limetek,
  • jablek,
  • grapefruitů.

Popravdě řečeno, velmi efektivní jsou také ocet či kyselina citronová. U obou je to ovšem o strach, jelikož mají velmi výraznou chuť i aroma. Musíte být tedy neskutečně opatrní. Kyselina citronová bývá k dispozici zejména v práškové podobě. Když už nebudete mít doma nic, pak postačí i jemně namletá tabletka vitaminu C.

Banány na kolečka

Aplikace šťáv

Nakrájené banány nemusíte ve šťávě doslova a do písmene vykoupat! Bohatě stačí pouze tekutinu velmi jemně rozprášit. Plátky se mohou také namočit, nicméně velmi opatrně. Ochranná vrstva se vytvoří vcelku rychle a hnědnutí nehrozí. Změna chuti ovoce je bohužel při větším množství poměrně reálná. Samotné nakrájené banány vydrží klidně i několik desítek hodin.

Banány do lednice nepatří

Pozor na umístění banánů v lednici. Chlad jim neprospívá. Ztrácejí potřebné chuťové vlastnosti. Ideální je jejich uchování ve vzduchotěsné nádobě. A když přece jenom zhnědnou?  Zesvětlení plátků banánů je možné řešit ananasovou šťávou. Původní barva se sice nevrátí, ale budou vypadat dobře. Do salátů a jiných skvělých ovocných pokrmů se budou hodit naprosto skvěle.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *