Jahody potřebují ochránit před ptáky. Už jste zkoušeli „jahodové“ kameny?

Jahody

Jahody jsou oblíbenou pochoutkou nejenom pro lidi, ale také pro různá zvířata. Zejména ptáci a slimáci si na nich rádi pochutnávají. Výjimkou ale nejsou ani vosy, mravenci a různí broučci. S nimi se o svou úrodu rozhodně dělit nechcete. Dobrou zprávou je, že ani nemusíte, pokud zavedete určitá opatření. Nenechte se jimi okrádat a vyzkoušejte metody, které fungují. Díky tomu můžete sklidit maximum plodů, o které jste se zasloužili.

Ptáci jahody milují

Neplatí to samozřejmě o všech druzích ptáků, nicméně špačci, vrány nebo například vrabci mohou napáchat velké škody. Některé druhy ptáků si zkrátka raději pochutnají na hmyzu než na sladkém ovoci. Velmi dobře funguje síť proti ptákům. K dostání je v různých rozměrech a navíc je možné ji koupit i na konstrukcích (šikovnější si mohou potřebné konstrukce zhotovit sami, například podle velikosti záhonu). Můžete tak mít síť ve tvaru kuželů, polokoule, tunelu apod. Podle toho, jak jsou sítě husté, mohou ochránit též proti hmyzu. Použít je můžete i na jiné plody, než jahody.

Jahody
Foto: Unsplash

Plašení ptáků

Asi nejznámějším způsob, jak vyplašit ptáky, je vystavit si atrapu dravce nad záhonem s jahodami. Nejlepší je, když je tato atrapa pohyblivá (je lepší ji zavěsit, než připevnit). Ptáky mohou odradit též odrazky světel, takže můžete zavěsit též zrcadla, alobalové kuličky apod. Někteří zahradníci přísahají na plastové modely hadů či sov, takže zkusit můžete i je. Ptáci si na tyto atrapy mohou zvyknout, takže je dobré, když měníte jejich umístění nebo různé druhy.

Ochraňte jahody hlukem

Podle zahradníků nejlépe fungují děla, sirény a další rány, které je ale třeba pouštět nepravidelně. To znamená v jinou denní dobu a s nestejnými frekvencemi spouštění hluku. Jakmile ptáci objeví pravidelnost v používání těchto zdrojů hluku, přestanou se jich bát. Další možností je pouštění zvuku, který ptáci vydávají, když jsou v nouzi. Ostatní ptáky to odradí. Nevýhodou je ale to, že budete muset získat volání těch ptáků, kteří dělají největší škody – na jiný druh to nefunguje.

Jahodové kameny

Jako úspěšný trik se ukázal také ten, kdy na kameny namalujete červené jahody. Tyto kameny pak umístíte do záhonu mezi jahodníky. Ptáky přiláká červená barva, ale když budou chtít ochutnat, najednou zjistí, že to, co se jevilo jako chutný plod, je nepoživatelné. Pták se „poučí“ a příště už vám na lest neskočí. A tím pádem se vyhnou i skutečným jahodám. Tuto metodu je dobré aplikovat ještě předtím, než jahodníky začnou skutečně plodit.

Jahody různých barev

Pokud už máte staré jahodníky, budete je pravděpodobně obnovovat. Ptáci, kteří jsou zvyklí na vaší zahrádce na červené jahody, může odradit, když začnete pěstovat jahody jiných barev. Například ananasové jahody mají i po dozrání krémovou, lehce oranžovou barvu. Je pravděpodobné, že ptáky nebude tolik přitahovat.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/avoid-birds-bugs-pests/

https://bonnieplants.com/blogs/garden-fundamentals/protecting-strawberries-from-birds

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!