Jahody po sklizni je třeba ošetřit

Jahodník

Zajištění skvělé sklizně jahod by mělo být jakousi povinností. Soustředit byste se neměli pouze na sklizeň jako takovou, ale také na úkony, které přijdou po ní, respektive v období, kdy sladké jahůdky na vašem políčku nejsou. V první řadě je ze záhonu zapotřebí kompletně odstranit veškerou plevel. Stejně tak by měly zmizet staré listy jahodníku a vyplatí se lehce jahodník sežínat. U stáleplodících odrůd tak nečiňte, rostlina by se do mrazů nedokázal obnovit.

Hnojení a vysoká míra zálivky

Ve druhé polovině léta se obvykle setkáváme s mnohem nižším úhrnem srážek. Tato skutečnost je velmi nepříjemná. Na jahody mnohdy skrze minimální plození zapomínáme. Jahodník koření vcelku mělce, takže je zapotřebí jej neustále zalévat, aby se ke kořenům dostalo hodně vody. Z nejodolnějších odrůd jmenujme například známou Senga Sengana. Jahodník po plození se vyplatí zásobit živinami. Po konci října už ale nepřihnojujte.

Zamezte působení škůdců a chorob

Jahodník je doslova magnetem pro mnohé škůdce. Asi nejčastěji se z nich prosazuje květopas jahodníkový. Tento brouk dokáže překusovat stopky jahod a mnohem škodlivější jsou jeho larvy. Jejich prací není nic jiného než vyžírání poupat. Pozor i na malého pavoučka sajícího srdéčka jahodníků. Roztočík jahodníkový učiní z vašich jahod zakrslíky s minimálním množstvím plodů, což si jistě nepřejete. Pro eliminaci škůdců se používá standardně Aliette 80WP. Dobrou volbou je i Metation E50.

Opatření před nástupem mrazů

Klasické jednou plodící jahodníky není třeba nijak ošetřovat v případě, že jsou na záhonu již několikátým rokem. Mladé rostliny je vhodné zakrýt chvojím stejně jako stáleplodící kultivary. Výborné je nastýlání kompostu mezi řádky. Ochránit před mrazy dokáže také efektivně. Čas strávený touto nenamáhavou činností se později vyplatí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.