Jahodový džem s chia semínky: návod na přípravu a skladování

Jahodový džem

Jahodový džem je klasika, kterou milují děti i dospělí. Pokud ale nemáte rádi ten typicky hladký džem, můžete přidat chia semínka. Je to způsob, jak získat trochu struktury do vašeho džemu, aniž byste ovlivnili jeho skvělou chuť. Navíc takový džem velmi pěkně vypadá. Jeho nevýhodou je to, že se nedá zavařovat. Takže v lednici vydrží asi jen dva týdny. Proč si jej tedy připravovat? Pro okamžitou spotřebu – uvidíte, že se po něm zapráší!

Jahodový džem s chia semínky

Díky chia semínkům můžete svůj džem obohatit o některé cenné látky, jako je například vláknina. Ta podporuje trávení a pocit sytosti. Bohužel jí nepřijímáme dostatečné množství. Kromě vlákniny jsou chia semínka zdrojem vápníku, hořčíku a omega-3 mastných kyselin. Vzhledem k tomu, že do džemu nepřidáváme cukr, je tento džem zdravější volbou. To se hodí, když hubnete nebo se snažíte vyhýbat cukru. Když k tomu přičteme to, že jeho příprava je velmi snadná, získáme tak další důvod, proč jej ochutnat.

Chia semínka

Foto: Pixabay

Recept na jahodový džem s chia

Jahody v receptu je možné nahradit jakýmkoli jiným sezónním ovocem. Můžete experimentovat s různými chutěmi. Příprava je možná nejenom z čerstvého, ale také mraženého ovoce. Chia semínka můžete použít celá nebo i mletá. Přínosy jsou stejné. Jde jen o to, jakou strukturu džemu si přejete. Chia semínka budou fungovat jako zahušťovadlo, takže pektin ani želírovací cukr nejsou již potřeba. Celá semínka nezůstanou křupavá – ale při konzumaci jsou patrná. Budeme potřebovat:

  • 2 šálky jahod,
  • ¼ šálku vody nebo citronové šťávy (či bylinkového výluhu, například z máty),
  • 1 lžíce medu (lze zcela vynechat),
  • 2 lžíce chia semínek vcelku nebo 3 lžíce mletých chia semínek.

Jahody s vodou nebo citronovou šťávou vařte asi 6 minut. Rozmačkejte nebo rozmixujte. Přidejte med a chia semínka. Vařte ještě 5 minut. Ochutnejte a popřípadě doslaďte. Zkontrolujte, zda je džem dostatečně hustý. Pokud ne, povařte ještě 2 minuty. Nalijte do sklenic a nechte vychladnout. Skladujte v lednici.

Skladování džemu

Pro dlouhodobé skladování využijte mrazáku. Džem není možné zavařovat, a to z toho důvodu, že chia semínka obsahují malé množství kyselin. Díky tomu je džem náchylný k patogenům, jako je například Clostridium Botulinum.

Zdroje info:

https://kitchenette.cz/clanek/jahodova-marmelada-s-chia-seminky-a-vanilkou

https://www.gettystewart.com/chia-seed-strawberry-and-rhubarb-preserve-and-how-to-store-it/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!