Jablka Braeburn

Jablka Braeburn: Krásná červená jablíčka stojí za to

Uvažujete o nějaké nové jabloni, která by si našla místo ve vašem sadu či na zahradě? Proč ne? Za vyzkoušení relativně nic nedáte, nicméně spíše se vyplatí vsadit na nějakou časem i samotnými pěstiteli ověřenou odrůdu. Naším tipem je jabloň Braeburn, která se je navíc odolná vůči mrazu a nejrůznějším chorobám. Výborná jsou tato jablka především pro uskladnění, protože se minimálně otlačují. Konzumní zralost přichází u těchto jablíček zhruba v průběhu prosince a ledna. Ve sklepě klidně vydrží až do května.

Jak na výsadbu jabloní Braeburn?

K výsadbě prostokořených druhů jabloní se vyplatí přistoupit na podzim, nicméně není problém vše řešit i na jaře. Při jarní výsadbě bude stromkům chybět potřebná vláha. Jáma pro vysazení by měla být tak hluboká, aby se očko dostalo nad úroveň terénu. Rozhodně musí být také široká. Kořenový systém se tak bez problémů vleze do země. Kmen je zapotřebí obalit proti okousání. Po výsadbě je zapotřebí stromy zastřihnout a nadbytečné výhony kompletně eliminovat. Ponechané výhony se krátí o jednu třetinu. V následním roce je nezbytné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy.

Jablka Braeburn

Řez jabloně Braeburn

Udržovací řez koruny je u této jabloně nezbytný. Koruna musí být dostatečně prosvětlená. Rány po řez je nezbytné zacelit voskem a také odstraňte veškeré suché či nemocné větve. Optimální dobou pro řez je období od února do března. Pokud řežete na očko, spádujte řez směrem od něj, aby šla voda pryč.

Jablka Braeburn

Další zajímavosti o jabloni Braeburn

Plody této jabloně by měly být velké, kuželovité a do jisté míry protáhlé. Barva je typická tmavě červená s žíháním. Pokud se do jablka zakousnete, zjistíte, že je velmi šťavnaté a křupavé. Jablka se sklízí až nyní v polovině října. Jinak růst stromku je středně bujný, takže určitě nečekejte nějaký nepropustný porost. Jinak se vyplatí chránit úrodu před mšicemi. Tradičně se provádí postřik i proti obaleči.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *