I stinné místo v domácnosti mohou zdobit rostliny – jaké přesně?

Nenechte se zmást myšlenkou, že do tmavého koutu, orientovaného na severní stranu, nemůžete umístit žádnou rostlinu. Opak je totiž pravdou. I v těchto místech se mohou tyčit krásné rostliny, kterým se zde navíc bude dařit a budou krásně růst. Jaké květiny se hodí do tmavého koutu?

Několik tipů pro pěstitele

Rostliny, které lze umístit do stinného rohu, a které vám zmíníme níže, nepotřebují ke svému růstu mnoho. Stačí jim akorát občasná zálivka a přibližně čtyři hodiny denně rozptýlené světlo, což jistě není nemožné zajistit i v tmavém koutu. Mezi nenáročné rostliny, a také vhodné pro začátečníky pěstitele, patří takzvaná spící panna. Nevyžaduje časté zalévání a nevadí ji ani suchý vzduch v domácnosti. Navíc její půvabné květy ozvláštní jakýkoli interiér, ať už tradiční nebo minimalistický.   

Krásné listy a nenáročnost na péči nabídne také kalatea. Ta preferuje stinné rohy či severní parapet, vyšší vzdušnou vlhkost a stále vlhký substrát, ale ne přemokřený.

Kalátea
Foto: Pixabay

Rostliny, které snesou stín

Mezi další odolné rostliny, které mohou být umístěny ve stínu, patří také známý a velmi oblíbený zamiokulkas. Považuje se za nenáročnou rostlinu, která vám promine i občasné proschnutí. Je však ale dobré, abyste jeho substrát udržovali stále mírně vlhký. 

Dále také Hedera neboli břečťan, který se hodí do tmavého rohu. Můžete jej umístit do závěsného květináče a jeho šlahouny táhnout tam, kam chcete. Roste velmi rychle, a tak jej můžete regulovat pomocí střihu. Do tmavého prostoru umístěte zelenolisté druhy.

Břečťan
Foto: Pixabay   

Syngonium – rostlina podobná filodendronu, si zachová svou barevnost i v místech, kde nemá dostatek světla. Dále také pepřinec, kterému se bude dařit na severním parapetu. Oblíbíte si jej nejen díky nenáročnosti na péči, ale také díky jeho krásným listům, které kombinují barvy, jako jsou zelená, červená či stříbrná. 

pepřinec
Foto: Pixabay

Takzvaná ševcovská palma neboli kořenokvětka, preferuje stinné zákoutí, ale také pokojovou teplotu kolem 23 – 24 °C. Dokonce snese i teplotu kolem 29 °C. Pokud je však vaše palma stará, měli byste ji dopřát chlad, tedy teplotu kolem 20 °C. 

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g2628/low-light-houseplants/, https://www.thespruce.com/low-light-conditions-houseplants-1902917, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-do-stinu-30000111.html

 

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)