I v exteriéru lze ušetřit spousty energie: Víme, jak na to

Úspora vody

Zahrada je místem, kam chodíme pracovat, relaxovat, anebo se jen tak těšit z úrody. I tady ovšem spotřebujeme energii, a to nejen svou vlastní. Spotřeba energie je většinou spojována s interiérem domu. Ano, zdroj vytápění, nedostatečná izolace objektu, spotřeba elektřiny a další aspekty jsou velmi důležité. I na zahradě lze na celkových výdajích za elektřinu či vodu ušetřit. Jak? Na to se zaměříme v následujících řádcích. Alternativ je opravdu hodně, a proto vybíráme ty nejvhodnější.

Efektivní hospodaření s vodou

Na pořádné dotahování kohoutků snad není zapotřebí ani upozorňovat. Mnohem důmyslnější řešení úspory vody je vybudování kapkové závlahy. Tento systém se vyznačuje postupným zaléváním plodin. Těm se dostává pouze tolik vody, kolik ve skutečnosti potřebují. Není zapotřebí přelívat je spoustou vody, jak se často děje, když na hadici napojíte rozstřikovač, který kropí celé okolí. I pro zalévání trávníku se dá zakoupit velmi úsporný systém v podobě trysek stříkající správné množství vody.

LED osvětlení v hlavní roli

Maximální úspory energií lze ale dosáhnout i jinak. Typickým příkladem budiž osvětlení exteriéru. Zapomeňte na klasické vláknové žárovky a vsaďte na LED světelné zdroje. Právě ony dokážou při stejné či vyšší svítivosti ušetřit více než 80 % elektřiny. Vždyť žárovku se spotřebou 60 W lze vyměnit za LEDku mající spotřebu 4-7 W. Výborné jsou ale i LED panely nebo pásky.

Podívejte se na další tipy týkající se úspory energií

Alternativ úspory energie bychom zcela jistě našli mnohem více. Podívat se na spousty z nich můžete díky službě E.ON Rádce. Ta nabízí jak samotné tipy, tak i služby energetických poradců. Ti vám odpoví na vaše zvídavé otázky, jež se budou jakkoli týkají úspory energií. Pomohou vám třeba i s žádostí o dotaci anebo s výpočtem energetické náročnosti konkrétního objektu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.