Hynou vaše pokojové květiny? Poradíme, jak proti tomu bojovat

Občas se může stát, že přes veškerou snahu, kterou svým pokojovým rostlinám věnujete, se jim nedaří. Rostliny neprospívají a vy nemůžete najít důvod, proč tomu tak je. Představíme vám několik problémů, které způsobují hynutí pokojových rostlin a poradíme, co při daných stavech dělat, abyste své rostliny ještě zachránili.

Suchá rostlina

Suchou rostlinu ještě můžete vzkřísit k životu. Musíte být ale velice opatrní. Zalijte ji trochou vody pokojové teploty a teprve po několika hodinách můžete vodu přidat. Nepřemísťujte ji ani ji nehnojte, to by mohlo rostlině způsobit příliš velký šok. Po 14 dnech můžete použít první hnojivo.

Příliš mnoho vody

Rostliny nemají rády také přemokření, které způsobuje, že se kyslík nedostane ke kořenům a ty pak následně hnijí a plesniví. Pokud máte co dočinění s přemokřenou rostlinou, vyndejte ji z květináče a dejte na textilii nebo savý papír. Tak ji můžete nechat klidně přes noc. Kořeny rozhodně nevymačkávejte, abyste je nepoškodili.

Dlouhé stonky – ale bledé a slabé

To znamená, že se vaše rostlina natahuje za světlem. Dopřejte jí proto jiné stanoviště, kde je světla více. Pro jistotu zvolte ale nejprve místo, kde je světlo rozptýlené, než rostlinu umístíte na přímé světlo. Hnědé skvrny na listech znamenají opak – na rostlinu je příliš mnoho světla. Přemístěte ji tedy tam, kde je světlo spíše rozptýlené.

Hnědnutí listů

Toto hnědnutí listů se projevuje zejména na špičkách listů, a to navzdory tomu, že rostlinu pravidelně zaléváte a půda je vlhká. Důvodem může být příliš suchý vzduch. U pokojových rostlin to bývá často způsobeno tím, že jsou příliš blízko radiátoru. Pro sjednání nápravy přemístěte rostlinu.

Neustále suchý substrát

Tento problém je indikátorem toho, že substrát je příliš lehký. To, že jste si v něm rostlinu přinesli z obchodu ještě neznamená, že je pro ni ideální. Zvolte proto substrát, který je pro vaši rostlinu vhodnější a zadrží vodu po delší dobu.

Neprospívající rostliny

Ať se snažíte sebevíc, rostlina má pořád unavené listy, popřípadě nechce kvést. Na vině je nedostatek živin. Zejména pokojové rostliny, které jsou v jednom substrátu všechny živiny z něj vyčerpají. Můžete rostlinu přesadit do nového květináče s čerstvým substrátem. Nezapomínejte ani na pravidelné přihnojování v období růstu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!