Hortenzie a jejich výsadba: je libo růžový či modrý květ

Hortenzie

Hortenzie jsou rostliny, které umí zaujmout na první pohled. Když kvetou, mohou být bílé, růžové, modré nebo fialové. Díky pH půdy můžete barvu květů každou sezónu měnit. Klíčem k úspěchu bohatého kvetení je důležité zvolit správnou polohu a šetrnou výsadbu. Barva květenství a listů hortenzie závisí na kyselosti půdy, ve které roste. Bílé hortenzie se nezbarví, protože neobsahují antokyany, které jsou zodpovědné za barvu.

Příprava půdy pro výsadbu

Půdu zbavte plevele a nakypřete. Do zeminy můžete zapracovat kyselou rašelinu, čímž dosáhnete úrodné a humózní půdy. Ideální pH pro pěstování hortenzií je 5,5 až 6,0, což je mírně kyselá. Hodnoty nad 7,0 nejsou příliš vhodné, protože to je pak rostlina náchylná k chorobám. Právě díky pH můžete zjistit, jaké je pH vaší půdy.

  • Modrá hortenzie – pH pro barvy od intenzivní modré po modrou je 4,5-5,1. Můžete jí docílit tak, že svou rostlinu jednou za měsíc zalijete roztokem ze síranu hlinitého (1 lžíce síranu na 4 litry vody). Nedoporučuje se používat u rostlin mladších 2 roky. Také je důležité rostlinu předem hojně zalít vodou. Roztok poté nalévejte pomalu. Rychlým nalitím riskujete spálení kořenů. Používáme hnojiva s nízkým obsahem fosforu (P) a vysokým obsahem draslíku (K).
  • Růžová hortenzie – pH pro barvy od modrorůžové po světle růžovou je 6,0-7,4. Získáte ji tak, že do půdy několikrát za sezónu přidáte dolomit (dolomitické vápno). Tím zvýšíte pH půdy. Hnojiva by měla být bohatá na fosfor (P) v dávce např. 10 mg. Dlouhodobé pěstování hortenzie v půdě s pH vyšším než 7 může být pro rostlinu škodlivé.
Hortenzie
Foto: Unsplash

Hortenzie a termín výsadby

Hortenzie je možné vysadit kdykoli od časného jara až do podzimu. Ideální je zvolit místo světlé, ale ne přímé sluneční. Slunce snese hortenzie jen brzy ráno nebo navečer. Toto místo by mělo být chráněné před prudkými poryvy větru. Hortenzie je náchylná ke zlomení. Hortenzie se často pěstují u zdí. Aby nedošlo k jejich poškození, poskytněte rostlinám mřížku, po které se budou moci pnout. Mohou to být žebřík, kovové nebo bambusové tyče.

Výsadba hortenzie

Prokypřenou půdu můžete smíchat s kompostem. Ideální pH půdy je 5,5 až 6,0. Vykopejte díru, která je dvakrát tak veliká, jako kořenový bal rostliny. Ten před vysazením mírně uvolněte. Na dno jámy je dobré dát drenážní vrstvu pro lepší odtok vody. Může to být štěrk, písek nebo drobné kamínky. Rostlinu přihrňte zeminou a jemně udusejte. Zalijte ji a počkejte, zda půda poklesne. Pokud ano, přidejte další zeminu. Je vhodné použít mulč, jako je například kůra, která zajistí dostatečně vlhkou půdu a omezí růst plevele.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/sadzenie-hortensji

https://www.hornbach.cz/navody/jak-pestovat-hortenzie/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!