Zelenina, kterou by zejména pánové měli konzumovat. Jak pěstovat brokolici

brokolice

Kdo by neznal brokolici? Vyniká svými účinky na naše zdraví. Proč by neměla chybět v jídelníčku? A proč pánové by měli jíst brokolici několikrát týdně? Jak na pěstování této zeleniny, abyste se mohli těšit z vlastní úspěšné sklizně.

Zdravá zelenina nazývána superpotravinou

Brokolice patří k nejzdravější a chutné zelenině. Pokud zařadíte brokolici do svého jídelníčku, uděláte mnoho pro své zdraví, a to nejen pánové. Proč právě pánové? Chrání totiž před rakovinou prostaty a zvyšuje sexuální výkonnost. Obsahuje řadu prospěšných látek. Je vhodná pro děti, dospělé i seniory. Prozradíme vám, jak ji pěstovat, abyste ji mohli mít čerstvou k dispozici od června až do listopadu.

Stonková vs. květáková

U nás se pěstují dva typy brokolice. Stonková, která vytváří menší růžičky. Tento typ se sklízí postupně. Druhým typem je květáková, která tvoří velkou středovou růžici. Tento typ se sklízí najednou. Brokolici je možné pěstovat prakticky na každé zahradě. Potřebuje kyprou, zásaditou hlinitopísčitou půdu, pohnojenou kvalitním kompostem.

Zvolte světlé a vzdušné místo. V případě vysazení do stínu vám poroste pomaleji a růžice bude menší. Této zelenině se nejlépe daří při teplotě od 10 do 25 °C. Ve vyšších teplotách pak rychleji vykvétá. Brokolici je možné pěstovat z předpěstované sadby nebo zvolit přímý výsev. Několik termínů výsadby a výsevu vám zajistí postupnou sklizeň cca od června do listopadu. Pro sklizeň v červnu se začíná s předpěstováním sazenic v únoru až březnu, zdravé vysazujeme dle počasí v dubnu. Pro letní sklizeň v průběhu července a srpna se sazenice vysazují na záhon v polovině května. Pokud chcete sklízet v měsících říjen až listopad, tak vysejte semínka v červnu, na záhon vysazujte v červenci.

V průběhu vegetační doby je zapotřebí přiměřená zálivka. Na počátku tvorby růžic musí být vydatnější, aby byly husté a kompaktní. Jakmile se začne vytvářet růžice, zálivku částečně omezte. Brokolici je třeba často přihnojovat, pravidelně okopávat a zbavovat plevele. Pokud k brokolici zasejete lichořeřišnici, tak ji tato rostlina ochrání před škůdci, jako jsou mšice, housenky, mravenci.

zelenina

Foto: Pixabay

Podstatná je správná sklizeň

Sklízejte, když je vrcholová růžice pevná a květní poupata nerozvinutá. Jakmile se objeví žluté kvítky podobné řepce, je to znakem, že brokolice je přezrálá. I tak ji můžete zkonzumovat. Po sklizni vrcholové růžice nechte brokolici v záhonu. Vyrostou na ní růžice postranní, které budou menší, ale stejně chutné.

Zdroj: iprima.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay