Hnojení ovocných stromů

Hnojení ovocných stromů

Pokud nevíte, jak na jaře pohnojit ovocné stromy, jste na správném místě. Pokusíme se vám totiž poradit, jakým způsobem byste za pomocí přihnojování a aplikace kompostu mohli přispět k doslova dokonalé úrodě se vším všudy. Je samozřejmé, že dřeviny si dokážou poradit i bez jakéhokoli hnojení a pomoci. Vše se ale negativně projeví hlavně na kvalitě úrody, což si samozřejmě nikdo z nás nepřeje. Jak tedy na správné hnojení a kdy tak činit?

Kompost nesmí chybět

V první řadě je třeba zmínit kompost, který je doslova předzvěstí skutečně kvalitní úrody. Právě v kompostu se nacházejí pro stromy velmi důležité živiny, bez nichž se v žádném případě neobejdou. Z přirozeného prostředí je totiž získají jen velmi složitě. Kompost si můžete pohodlně nabrat v kompostéru a zarýt jej přímo k danému stromu. Nemusí ho být velké množství, bohatě postačí zahradní kolečko plné kompostové zeminy.

Jaké je základní hnojivo pro ovocné stromy

Pro ovocné stromy jsou optimální především organická či minerální hnojiva. Pokud tedy vezmete chlévskou mrvu či hnojůvku neb fekálie, určitě neuděláte krok špatným směrem. Výborné jsou i holubince. Tato organická je vhodné doplnit o fosfor a některé další důležité látky. Pokud budete hnojit dusíkatými hnojivy, určitě tak čiňte na jaře, kdy se velmi jednoduše spláchnout do hloubky půdy. U rašeliny či kompostu je třeba dát pozor, aby všechny součásti byly dokonale zetlelé.

Kdy ovocné stromy přihnojit?

Během roku je vhodné ovocné stromy přihnojit zhruba dvakrát až třikrát. Poprvé je ideální přihnojit brzy na jaře. Posílí se tak počáteční růst. Chlévskou mrvu se vyplatí aplikovat spíše na podzim. Jinak lze třeba rašelinou přihnojovat kdykoli. Výborné je i zelené hnojení, kdy zarýváme do půdy vysazené rostliny. Stromy se díky němu dostávají do dokonalé kondice.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.