Hniloba rajčat ani nevzhledné plody vás letos trápit nebudou. Jedním šmahem se zbavíte obou problémů, pomůže hlavně výživa

Rajčata

Hniloba rajčat ani nevzhledné plody vás letos trápit nebudou. Jedním šmahem se zbavíte obou problémů, pomůže hlavně výživa. Problémem je totiž hlavně nedostatek vápníku – as ním vám může pomoci okamžité začlenění dusičnanu vápenatého do půdy.

Listový postřik také pomůže

Listové aplikace dusičnanu vápenatého mohou být obzvláště účinné, pokud podmínky prostředí brání dostatečnému příjmu vápníku z půdy (způsobit to může třeba příliš kyselá půda). Postřik roztoku dusičnanu vápenatého přímo na listy a plody umožňuje rychlou absorpci rostlinnými pletivy a přímo řeší příznaky nedostatku vápníku.

Kapková závlaha

Pro nepřetržitý přísun vápníku může použití dusičnanu vápenatého v systémech kapkové závlahy pomoci udržet stálou hladinu vápníku v půdě a zajistit, aby rostliny dostávaly stálé množství vápníku po celé vegetační období.

rajče

Foto: Pixabay

Sledování a vyrovnávání pH půdy

Dusičnan vápenatý je sice prospěšný, ale jeho používání může časem ovlivnit pH půdy, které se obvykle stává kyselejším. Pravidelné sledování pH půdy je tak pro udržení optimálního rozmezí pro růst rajčat (obvykle mezi 6,0 a 6,8) absolutně nezbytné. V případě potřeby lze v závislosti na výchozích půdních podmínkách provést úpravy pomocí vápna, které pH zvýší, nebo síry, která ho sníží.

Pozor na zálivku

Klíčem k zabránění výkyvům, které mohou blokovat příjem živin, je vyhnout se extrémům v podobě přemokřené nebo suché půdy. Pomozte si proto například mulčováním, které záhony ochrání před rychlým vysycháním )a jako bonus i před přehřátím). Na vaší úrodě se to určitě pozitivně projeví.

 

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/zbyla-vam-na-zahone-zelena-rajcata-vy-nevite-co-s-nimi-poradime-vam-jak-je-prinutit-dozrat/, https://www.nkz.cz/poradna/jist-ci-nejist-nezrala-rajcata

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)