hlemýžď

Hlemýžď zahradní a jeho sběr

Hlemýžď zahradní je poměrně zajímavým živočichem, se kterým se na mnohých zahradách můžeme setkat. Mnozí lidé si jej pletou se slimákem španělským, což je chyba. Hlemýžď totiž nenapáchá v žádném případě tak velké množství škody, nevyskytuje se zpravidla v takových hojných počtech, a navíc z něj můžete mít při vhodném prodeji užitek. Pojďme si tedy tohoto živočicha blíže představit, poukažme si na jeho chov a také na výkup a sběr hlemýžďů zahradních.

Hlemýžď zahradní se představuje

Hlemýžď zahradní představuje druh suchozemského plže, který je zcela logicky zařazován do čeledi hlemýžďovitých. Díky své velikosti okolo 50 mm představuje největšího ulitnatého plže v České republice. Typický je především žlutohnědou schránkou s tmavými pásky. Nejčastěji se vyskytuje v různých křovinách a hájích. Často je také hostem zahrad. Zimu dokáže bez problémů přežít přímo v půdě a dožívá se až úctyhodných šesti let. Charakteristický je i svou rychlostí, při níž ujde zhruba 5 m za hodinu.

Využití hlemýždě pro člověka

V některých zemích se hlemýžď zahradní zcela běžně konzumuje. Samotný chov hlemýžďů za účelem potravy se datuje již do dob starověkého Říma. Tady sloužil jako známá delikatesa. V současnosti se konzumuje zhruba 15 druhů tohoto živočicha pocházejících ze známého rodu Helix. Samotný masový chov, který by celosvětově uspokojil poptávku, ale není možný. K jejich získávání dochází z drtivé většiny sběrem ve volné přírodě. Svědčí o tom i výkup a sběr hlemýžďů 2015.

Rozšíření populace hlemýžďů

Populace hlemýždě zahradního je momentálně v ohrožení. Jakýmsi centrem jeho výskytu se stala zejména oblast jihovýchodní Evropy. Hodně rozšířen je v Belgii, v Německu se jedná o chráněný druh živočichů. U nás se nachází v menším množství a najdeme jej také na Ukrajině, v Rakousku, Slovensku a menší části Ruské federace.

Výkup a sběr hlemýžďů, Výkup a sběr hlemýžďů 2015, Sběr hlemýžďů, Hlemýžď, Hlemýžď zahradní, Chov hlemýžďů, Chov hlemýžďů na prodej ceník

Sdílet

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *